czwartek, 13 października 2011

Retrospektywa Sasnala w Londynie


Wilhelm Sasnal - najgorętsze nazwisko polskiej sztuki - będzie miał w londyńskiej Whitechapel Gallery retrospektywną wystawę. Ekspozycja zostanie otwarta 14 października, pokazanych zostanie na niej ponad 60 prac artysty.

Zgromadzone obrazy pochodzą zarówno z kolekcji muzealnych, jak i prywatnych zbiorów rozproszonych po całym świecie. Dzieła Sasnala są wystawiane przez takie instytucje jak nowojorskie Museum of Modern Art, paryskie Centrum Pompidou, czy londyńskie Tate Modern i Saatchi Gallery.

Retrospektywa Sasnala w Whitechapel Gallery jest częścią programu kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. To już druga wystawa polskiego artysty w tej prestiżowej galerii - w ramach Polska! Year prezentowana była wystawa "The Bloomberg Commission: Goshka Macuga: The Nature of the Beast".

Na wystawie będzie można także obejrzeć wybór najnowszych krótko i pełnometrażowych filmów artysty. Przedmiotem zainteresowania Sasnala może stać się każdy temat, począwszy od trywialnych codziennych scen rodzajowych, po problematykę Holokaustu, czy zagadnienia energii nuklearnej. W twórczości artysty nic nie jest oczywiste, historia świata przeplata się często z osobistymi przeżyciami (prababka artysty zginęła w Auschwitz). Sasnal jest ciekawym i wnikliwym obserwatorem życia codziennego, inspiracje czerpie z przekazów medialnych, gdzie poważne tematy przeplatają się z zalewem banalnych informacji.

Katarzyna Kucharska

fot. 1.Wilhelm Sasnal, Girl Smoking (Anka), 2001, Oil on Canvas, 45 x 50cm, Saatchi Gallery
fot.2.Wilhelm Sasnal, Untitled 2003, MoMa, NY
fot.3.Wilhelm Sasnal, Untitled 2003, MoMa, NY
źródło: PAP


Polecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com

1 komentarz: