wtorek, 4 października 2011

„Obrazy o Polsce, historii i ludziach”


W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie trwa wystawa Edwarda Dwurnika, która prezentuje prace odwołujące się do historycznych i politycznych wydarzeń.

Malarstwo Edwarda Dwurnika fascynuje od chwili debiutu w początkach lat siedemdziesiątych XX wieku. Za swojego patrona obrał wielkiego polskiego prymitywistę Nikifora. Poprzez lata, gdy tematem wiodącym były "Podróże autostopem" po Polsce, artysta poszukiwał innych tematów. Byli nimi "Sportowcy", czyli seria krytycznego spojrzenia na PRL, "Robotnicy" to z kolei obrazy inspirowane wydarzeniami na Wybrzeżu w roku 1980. Z czasem krajobrazy zastąpione zostały refleksją o „Polsce, Historii i Ludziach”. Wystawa sopocka ukaże specyficzne spojrzenie Edwarda Dwurnika na owe wielkie tematy.

Wystawa została podzielona na trzy części. Pierwsza część to cykl „Różne błękity” z roku 1971 – współczesna wizja ukrzyżowania. Seria nie pokazywana w Polsce od ponad trzydziestu lat, ostatni raz eksponowany w Galerii Boguckich (pokazany na niemieckiej retrospektywie Dwurnika w Stuttgarcie w 1994).
Drugą odsłonę prezentacji tworzą rysunki – collage z początku lat osiemdziesiątych. Z pełnego nadziei i grozy roku 1981 i kilku następnych lat.
Część trzecia to malarstwo od kilku obrazów jeszcze z lat siedemdziesiątych po obraz „Żegnaj komuno” z wklejonym obrazem Juliusza Krajewskiego, kupionym przez artystę na aukcji wyprzedaży zbiorów CBWA Zachęta. Celowo na wystawie „unika się” współczesności – na nią przyjdzie jeszcze czas.
Ważnym elementem tego pokazu jest dyskretna kooperacja córki artysty Poli w powstawaniu collage’y i kompozycji „Modlitwa” z 1984 – kluczowego dzieła tej ekspozycji.

kurator: Włodzimierz Nowaczyk

Wystawa trwa od 02.10.2011 do 06.11.2011
kurator: Włodzimierz Nowaczyk

Fot. Robotnicy Archanioł, 1985, olej, płótno, 210x150 cm
Źródło: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Zapraszamy do obejrzenia obrazów Edwarda Dwurnika w Galerii Sztuki Katarzyny NapiórkowskiejPolecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com

2 komentarze:

  1. Piękny masz blog, dostałaś wyróżnienie - zapraszam na mojego bloga

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękujemy, cieszymy się, że nasz blog się podoba :)

    OdpowiedzUsuń