piątek, 28 października 2011

Picasso i angielska sztuka współczesna w Tate Britain


Jeden człowiek, jeden twórca i nieskończenie wiele pomysłów. Życie i twórczość Picassa to niewyczerpane źródło inspiracji. Opowieść o tym w jaki sposób Picasso wpływał na twórczość współczesnych artystów angielskich przygotowuje na wiosnę 2012 roku Tate Britain.
Ekspozycja zostanie zbudowana wokół 70 prac mistrza, a łącznie na wystawie zobaczymy blisko 150 prac autorstwa najciekawszych artystów ubiegłego stulecia. Obrazy Picassa znajdą się tu w szacownym otoczeniu. Jak powiedział kurator wystawy Chris Stephens; Picasso pozostaje bezdyskusyjnym geniuszem sztuki XX wieku i nie ma właściwie wśród największych twórców XX wieku artysty z awangardowymi ambicjami, który pozostałby obojętny na dokonania Picassa, nie próbując się z nimi mierzyć lub czerpać z nich w ten, czy inny sposób. Na zaostrzenie apetytu widzów, Tate prezentuje zestawienie obrazu "The Source" Picassa z 1921 roku(fot.1) z pracą Henrego Moor'a "Reclining Figure" z 1936 roku(fot.2).


Poza pracami Moor'a pokazane zostaną również starannie wybrane na ekspozycję prace Grahama Sutherlanda, Francisa Bacona, a także Davida Hockneya. Przyciągnąć na wystawę gości mają jednak przede wszystkim nieczęsto pokazywane publicznie obrazy samego Picasa, wśród nich wymienia się jako absolutne hity obraz "Głowa mężczyzny z wąsami"(1912), "Mężczyzna z klarnetem"(1911-1912) i wspaniały obraz z 1925 roku "Trzy tancerki".
Wystawy planowane w nadchodzącym roku w Anglii zapowiadają się naprawdę ciekawie, a "Picasso and Modern British Art" w Tate Britain będzie z pewnością jednym z bardziej komentowanych, wartych polecenia wydarzeń.

Katarzyna Kucharska


Picasso and Modern British Art, Tate Britain, 15 lutego -15 lipca 2012.

źródło: www.guardian.co.uk, www.tate.org.uk
fot.1. Picasso, The Source (1921)
fot.2. Henry Moore, Reclining Figure 1936

Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce: 
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz