niedziela, 22 stycznia 2012

Historia pewnego uzależnienia, czyli jak zostać kolekcjoneremKolekcjonowanie sztuki to pasja, która stwarza nieustanną chęć posiadania wyjątkowych przedmiotów. A te świadczą o nieprzeciętnej wrażliwości właściciela. Najsłynniejsi kolekcjonerzy to ludzie, którzy nie tylko wiedzą, co jest wartościowym dziełem, ale sami wyznaczają tendencje wspierając młodych artystów.


Kolekcja dzieł sztuki bardzo wiele mówi o właścicielu. To, jakie prace znajdują się w zbiorze jest indywidualnym wyborem osoby o określonej wrażliwości. Najbardziej cenione kolekcje dzieł sztuki, to takie, które posiadają wspólny mianownik, czynnik który odróżnia je od innych zbiorów.

Tak naprawdę nie jest istotny powód, dla którego decydujemy się na zakup pierwszego dzieła sztuki. Moga to być czysto estetyczne przesłanki, chęć inwestowania, pragnienie budowania prestiżu. Ważne, żebyśmy zawsze kierowali się własnym gustem. Nieodłącznym elementem każdej pasji jest ciągłe poszerzanie wiedzy, śledzenie informacji o tym, co aktualnie jest cenione na rynku sztuki, odwiedzanie galerii, muzeów.

Zakup pierwszego dzieła sztuki to zwykle doskonale przemyślany wybór i wielkie wydarzenie w naszym życiu. Ważne żebyśmy dokonywali pierwszych zakupów w renomowanych galeriach i domach aukcyjnych, które poświadczą o autentyczności dzieł wystawiając certyfikat. Pozwoli nam to również na uzyskanie wszelkich interesujących nas informacji o danej pracy.  Potem pozostaje poszukiwać wiedzy, która nie jest powszechna. Tylko nieliczni mogą dowiedzieć się  ciekawych, zupełnie zaskakujących informacji o artyście, czy historii danego dzieła.

Takie informacje są bezcenne,  ponieważ pozwalają jeszcze bardziej utożsamić się ze swoim zbiorem.

Nawet jeśli po latach zmienimy zainteresowania, upodobania, to zawsze będziemy myśleć o artyście i jego pierwszej pracy w naszym zbiorze z sentymentem. Im więcej wiemy o sztuce, tym bardziej nasz gust staje się wyrafinowany. Coraz lepiej odnajdujemy się w często niezrozumiałej, wymagającej wiedzy na temat kontekstu sztuki współczesnej.

"Sezamie, otwórz się” - tak można byłoby powiedzieć zaczynając kolekcjonować. Kolekcjonowanie dzieł sztuki to styl życia, zajęcie, które pochłania bardzo wiele czasu. Coraz więcej czytamy, odwiedzamy galerie, śledzimy aukcje i szukamy nowego obrazu, rzeźby, fotografii, która nas zaintryguje, zachwyci i sprawi, że będziemy o niej nieustannie myśleć. Kiedy już będziemy mieć ją w swojej kolekcji, znowu naszą uwagę pochłonie inny obiekt sztuki i z biegiem czasu okaże się, że nasza kolekcja liczy już kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt, kilkaset.... prac.

Wartości kolekcji nie można określić prostymi sposobami biorąc pod uwagę tylko jej wielkość, czy nazwiska prac artystów, które się w niej znajdują. O jej randze decyduje także postać kolekcjonera, jej kontekst, historia.
Bo kolekcja dzieł sztuki najwięcej mówi o samym kolekcjonerze!

Alicja Wilczak

Na reprodukcji: Marek Okrassa, 
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce: 
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

2 komentarze:

  1. kupienie sobie obrazu na urodziny a nie kolejnej wycieczki, kosmetyków, sukienki jest rodzajem duchowej ablucji. to znak, że wchodzi się na głębszy poziom przeżywania zycia. ja tak miałam. a wpływ miało na to zobaczenie obrazu po którym stwierdziłam, że to niemożliwe żeby ktoś namalowal to jak się czyje na jakim etapie zycia jestem. to jak kupienie swojego lustrzanego odbicia duszy. kupiłam obraz bo nie mogłam pozwolić zeby znalazł się u kogos innego. teraz kupię kolejny. a tamten schowam bo jest piekny ale nieaktualny
    ps swietny blog

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękujemy za podzielenie się własnymi doświadczeniami i emocjami. Polecamy lekturę nowych postów :)

    OdpowiedzUsuń