sobota, 14 stycznia 2012

Mapa sztuki współczesnej


Sztuka współczesna rządzi się własnymi regułami, które kreują artyści, instytucje, kuratorzy, rynek sztuki i kolekcjonerzy. Spektakularne wydarzenia, które organizowane są w najważniejszych siedzibach kultury skupiają wszystkie te środowiska i decydują o charakterze współczesnej sztuki.

Dzisiejszy art world jest skoncentrowany głównie w zachodniej części globu. Nie istnieje dziś jedno centrum, które odgrywa kluczową rolę dla całej sztuki, lecz jest kilka bardzo silnych lokalizacji, które koncentrują znaczące wydarzenia, galerie, muzea sztuki. Zapraszam na wycieczkę do kilku miejsc!

Nowy Jork po II Wojnie Światowej stał się stolicą sztuki współczesnej. Polecam książkę  Serge'a Guilbauta „Jak Nowy Jork ukradł ideę sztuki współczesnej”, która szczegółowo opisuje zjawisko przeniesienia stolicy sztuki współczesnej z Paryża do Nowego Jorku. W metropolii mieszczą się największe muzea jak Museum of Modern Art, Muzeum Guggenheima oraz liczne galerie, które  kreują międzynarodowe gwiazdy wśród artystów jak np. Gagosian Gallery.

Londyn to drugie bardzo ważne centrum sztuki światowej. Tu swoja siedzibę mają ośrodki prezentujące słynne publiczne i prywatne kolekcje sztuki współczesnej jak Tate Modern, Whitechapel Gallery, Saatchi Gallery, White Cube, których dyrektorowie, kuratorzy, marszandzi wyznaczają trendy na współczesnym rynku sztuki. W Londynie co roku w październiku odbywają się jedne z największych międzynarodowych targów sztuki Frieze Art Fair.

Przegląd międzynarodowych tendencji panujących w sztuce oferują wielkie wystawy cykliczne jak Biennale w Wenecji, które odbywa się co dwa lata i Documenta w Kassel organizowane co pięć.
Aby odwiedzić największe międzynarodowe targi sztuki musimy udać się do Szwajcarii, do Bazylei, gdzie swoją siedzibę mają targi Art Basel, a także do  Miami na targi Art Basel Miami.


Stopniowo zachodni świat sztuki współczesnej  rozwija nowe siedziby w innych częściach globu.

Przyczyną tej ekspansji są bogate rozwijające gospodarki wschodnich krajów.

Zamożni kolekcjonerzy, pochodzący ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Indii, Chin czy Rosji koncentrują uwagę zachodniej części świata i budują nowe prywatne duże ośrodki sztuki współczesnej. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich w Abu Dhabi buduje się filie Luwru i Muzeum Guggenheima, które  zaprojektowali uznani architekci - Frak Gehry i Jean Nouvel.

Chiny zdobywają od trzech lat światowy rynek sztuki, wyprzedziły największych liderów takich jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone oraz Francja. Największe europejskie domy aukcyjne jak Sotheby's i Christie's zagrożone rodzimymi chińskimi domami aukcyjnymi od kilku lat posiadają swoje   filie w Hong Kongu. Dzieła sztuki chińskich artystów pożądane są coraz bardziej na światowym rynku sztuki.

Według magazynu ArtReview najbardziej wpływową postacią w sztuce w 2011 roku na świecie był chiński artysta Ai Weiwei, którego instalację składającą się z milionów porcelanowych ziaren słonecznika w 2011 roku prezentowano w Tate Modern. Artystę uznano za najważniejszą osobę art worldu, dzięki jego angażowaniu się w działalność polityczną i obronę praw człowieka. W 2011 roku światowe media poświęciły dużo uwagi uwięzieniu artysty przez władzę ChRL pod zarzutem oszust podatkowych.


Mimo że ważne instytucje, wydarzenia, galerie sztuki współczesnej powstają we wschodnich rejonach świata, głównie z przyczyn ekonomicznych, gdzie rozwijają się bogate rynki, to jednak centrum nawigacji, rozwoju, promocji  nowych tendencji, jest wciąż w zachodniej Europie i Stanach Zjednoczonych.

Alicja Wilczak


Udostępnij


Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce: 
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz