czwartek, 12 stycznia 2012

Zagubieni w galerii czyli krótki słownik terminów dla początkującychŚwiat sztuk plastycznych wydaje się niekiedy nieco hermetyczny. Dlatego my otwieramy Państwu drzwi na oścież. Na początek przedstawiamy kilka podstawowych terminów dla początkujących! Przekonacie się z nich Państwo, że jeśli chodzi o sztuki plastyczne - to większość dróg prowadzi do Francji! 

WERNISAŻ (fr. vernissage- czyli werniksowanie)– uroczyste otwarcie wystawy dzieł sztuki połączone ze spotkaniem z autorem. W gronie zaproszonych gości, krytyków, specjalistów, przedstawicieli prasy. Wernisaż poprzedza udostępnienie ekspozycji szerszej publiczności. Słowo "vernisser" po francusku oznacza – "lakierować" i dawniej odnosiło się do dnia poprzedzającego wystawę, kiedy artyści dokonywali ostatniego pokrycia płócien werniksem.

FINISAŻ ( fr.  finissage)– uroczyste zamknięcie wystawy, którego celem jest podsumowanie wystawy. Źródło etymologiczne- to jak zwykle francuskie słowo - "la fin" oznaczające koniec.

ATELIER – (fr. atelier) – pracownia artysty, prawdziwe królestwo, w którym malarz, rzeźbiarz, fotograf realizuje swoje pomysły. Często nabiera symbolicznego, tajemniczego charakteru, ponieważ odkrywa wiele ciekawostek o artyście i jego sztuce.

WERNIKS – przezroczysta, głównie żywiczna substancja stosowana w malarstwie i grafice. Werniks służy do nadania połysku, uwydatnienia walorów lub zabezpieczenia obrazu.

LASERUNEK – cienka warstwa przezroczystej farby położona na powierzchni olejnego lub temperowego obrazu w celu uzyskania silniejszych efektów barwnych.

IMPAST – (wł. Impasto – ugniatam) jest to technika w malarstwie olejnym lub akrylowym polegająca na wypukłym nakładaniu farby pędzlem lub szpachlą. Celem stosowania tej techniki jest uzyskanie urozmaiconej faktury.

GWASZ
– to farba wodna z domieszką kredy lub bieli. Mianem tym określa się także technikę malowania gwaszami, a także same obrazy nimi namalowane.

TEMPERA – rodzaj farby i techniki malarskiej. Charakterystyczne dla tempery jest organiczne spoiwo barwników, do którego produkcji dawniej używano np. białka jaja zmieszane z piwem lub winem. Malarstwo temperowe znane jest od starożytności a w średniowieczu było wiodącą techniką malarską.

AKWAFORTA - (łac. Aqua fortis – mocna woda - kwas azotowy) to rodzaj techniki graficznej wgłębnej trawionej. Polega na wykonaniu metalowej formy drukowej z rysunkiem uzyskanym poprzez trawienie. Płytę miedzianą lub cynkową pokrywa się werniksem akwafortowym i przy pomocy stalowej igły wykonuje rysunek. Poprzez zanurzenie takiej płyty w kwasie następuje wytrawienie wgłębnego rysunku. Po całkowitym usunięciu werniksu w płytę wciera się farbę drukową, która zatrzymuje się w zagłębieniach i przenosi się pod naciskiem na papier.

AKWATINTA - (wł. Acquatinta – barwiona woda) to także rodzaj techniki graficznej wgłębnej, trawionej. Technika ta polega na pokryciu płyty metalowej sproszkowaną kalafonią lub pyłem asfaltowym. Później należy je podgrzać, by stopniały i przyległy do płyty. Następnie dokonuje się poddania trawieniu i odbija na papierze. Akwatinta różni się od akwaforty tym, że trawione są płaszczyzny, a nie linie.


Fot. Jerzy Dmitruk, Czarodziej, 2005 rok, grafika

Anna Sałek

Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce: 
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz