piątek, 27 stycznia 2012

Małe Ojczyzny Radziewicza Winnickiego

Aleksander Radziewicz-Winnicki


Czym jest malarstwo? Nie istnieje jedna odpowiedź, bo odpowiedzi jest tyle, ilu artystów.

Malarstwo wynika z chęci tworzenia, z potrzeby serca, z potrzeby piękna. Z potrzeby odczarowywania codzienności, odkrywania w niej tego co ponadczasowe.

Takie było malarstwo Aleksandra Radziewicza-Winnickiego.Szczere. Zrodzone z potrzeby malowania. Idące własna drogą. Bardzo osobiste. Wzmocnione cnotą wytrwałości.

Biografia artysty dotknęła wszystkich najważniejszych wydarzeń XX wieku. Wszystkie przełomowe chwile w historii odcisnęły się na życiorysie artysty, na jego wyborach, na kształtowaniu jego charakteru. Urodził się ponad sto lat temu. Mija już blisko dekada od jego śmierci. Studiował u Weissa, u Dunikowskiego. Był członkiem Grupy Krakowskiej, a potem odkrył własną drogę, wyrażającą najpełniej jego artystyczną osobowość.Był z pokolenia tych, którzy ciągle tracili swoje miejsce, swoją ojczyznę.

Ale w malarstwie Aleksandra Radziewicza-Winnickiego była wiara w istnienie świata doskonałego.

Są tu miejsca, które może trudno ulokować na mapie, ale każdy z łatwością znajduje je w swoim sercu. Są to nasze Małe Ojczyzny. Miejsca tak odległe czasowo, geograficznie, iż stają się nierealne. Są takie miejsca, w których czas wydaje się uśpiony, choć naprawdę mija niezauważony. To czas zatrzymany w naszych emocjach, czy, jak u Marcela Prousta, poszukiwany czas, który odnaleźć można w smaku magdalenki.

To czas i miejsca, które może już dawno utraciły swój charakter, jednak nigdy nie przestaną istnieć w naszej świadomości.

Aleksander Radziewicz-Winnicki, jak Czesław Miłosz „W Dolinie Issy” przypomina jak bardzo przynależymy do naszych miejsc i naszego czasu.

Miałam zaszczyt znać Artystę osobiście i radość wystawiać Jego dzieła. Dzisiaj obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego.    

Katarzyna Napiórkowska
www.napiorkowska.pl

Udostępnij

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce: 
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 : www.osztuce.blogspot.com Wszystkie prawa zastrzeżone

1 komentarz:

  1. Piękny tekst Pani Katarzyny Napiórkowskiej. Bardzo Panią cenię. O malarstwie mówi Pani pięknie, mądrze, wrażliwie!
    A.P.

    OdpowiedzUsuń