wtorek, 28 lutego 2012

Andrzej Kreütz-Majewski


Dziś mija pierwsza rocznica śmierci Andrzeja Kreütza-Majewskiego, światowej sławy scenografa, malarza i pedagoga.

Twórczość scenograficzna i malarska Andrzeja Kreütza-Majewskiego wzajemnie się uzupełniała. Realizacje artystyczne cechowała silna ekspresja i sugestywne operowanie symbolem. W jego malarstwie odnajdziemy niezwykłe postaci przywołujące skojarzenia z bohaterami literackich opowieści, baśni, mitów. Świat przedstawiony w obrazach artysty to połączenie, jak w grotesce przeciwstawnych elementów: piękna i brzydoty, komizmu i tragizmu, które sugerują egzystencjalny niepokój.


Andrzej Kreütz-Majewski był absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie. Zadebiutował w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w 1959 roku. W 1962 r. rozpoczął współpracę z warszawską sceną operową premierą "Święta wiosny" Strawińskiego. Artysta pełnił funkcję naczelnego scenografa Teatru Wielkiego w Warszawie w latach 1966-2005. Stworzył ponad 300 scenografii teatralnych i operowych. Za swój dorobek artystyczny był wielokrotnie odznaczany, m.in. orderem Gloria Artis, otrzymał także Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie scenografii.

W 1968 roku rozpoczęła się wielka międzynarodowa kariera artysty. Wówczas zrealizował scenografię do „Salome” Richarda Straussa w Royal Opera House - Covent Garden w Londynie. Pracował w teatrach całego świata: w Amsterdamie, Londynie, Berlinie, Los Angeles, Nowym Jorku, Moskwie, Tel Awiwie.

Pierwsza indywidualna wystawa malarska artysty odbyła się w 1957 roku w teatrze Tadeusza Kantora Cricot-2 w Krakowie. Od tej pory prace malarskie i scenograficzne Andrzeja Kreütza-Majewskiego były wielokrotnie prezentowane w kraju i zagranicą m.in. na Biennale Sztuki w Wenecji w1986 roku.

Artysta zajmował się również reżyserią teatralną, wystawił między innymi „Pasję” Krzysztofa Pendereckiego i „Króla Rogera” Karola Szymanowskiego w Teatrze Wielkim w Warszawie.Dla przypomnienia postaci Andrzeja Kreütza-Majewskiego Muzeum Miasta Łodzi zorganizowało wystawę "Andrzej Kreütz-Majewski (1034-2011) – wspomnienie. Dialog Majewski – Dejmek.", na której zaakcentowana została współpraca dwóch wybitnych artystów - Andrzeja Kreütza-Majewskiego i Kazimierza Dejmka. Wystawę można obejrzeć od 28 lutego 2012 roku

Alicja Wilczak


Fot. 1 Andrzej Kreütz-Majewski, Ptak z księżycem, 100x70 cm, olej na płycie, (Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej)
Fot. 2 Andrzej Kreütz-Majewski, Z rybą, (Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej)
Fot. 3 Andrzej Kreütz-Majewski, Z cyklu Kwiaty, 70x50 cm, olej na płycie, 2000 rok, (Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej)


Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce: 
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz