piątek, 3 lutego 2012

Kopia "Mona Lisy" Leonarda da Vinci w Museo del Prado


W środę na ekspozycji w Museo Nacional del Prado w Madrycie pojawił się niezwykły obraz - kopia najsłynniejszego dzieła Leonarda da Vinci "Mona Lisa". Szczególnie zwraca uwagę fakt, że praca ta jest najstarszą istniejącą kopią słynnej pracy Leonarda. Wykonana została w tym samym czasie co oryginał, w tej samej pracowni, przez ucznia Leonarda i pod okiem samego mistrza.

Odkrycie daje lepszy pogląd na temat tego jak wyglądać mogła naprawdę słynna Gioconda, o której krążą legendy. Porównując oba obrazy możemy spróbować wyobrazić sobie atmosferę pracowni, w której zrodziły się oba dzieła, w tak bliskiej od siebie odległości dzielącej prawdopodobnie sztalugę mistrza, od sztalugi jego ucznia. Jak to się stało, że kopia najsłynniejszego renesansowego dzieła zaprezentowana została publiczności dopiero teraz?

Otóż, obraz podobno od dawna znajdował się w muzealnych zbiorach, trafiając od czasu do czasu na mniejsze ekspozycje. Do niedawna jeszcze jednak tło obrazu wyglądało zupełnie inaczej, było bowiem pokryte czarną farbą. W trakcie prac konserwatorskich odkryto, że pod czarnym płaszczem farby znajduje się oryginalne tło, przedstawiające toskański pejzaż identyczny z tłem "Mona Lisy". Pejzaż został w całości zamalowany z niezrozumiałych przyczyn w XVIII wieku. Kolejne badania wskazały następne podobieństwa, eksperci analizują różnice. Kopia Mona Lisy budzi sensacje. Już wiosną pasjonaci sztuki będą mieli nie lada okazję podziwiać oba obrazy - i oryginał i kopię na jednej dużej wystawie w Luwrze.

Katarzyna Kucharska

Udostępnij
Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce: 
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz