poniedziałek, 20 lutego 2012

Warhol, Basquiat i Clemente na wspólnej ekspozycji w Bonn


Nowojorska scena artystyczna lat 80' uznawana jest za legendarną. Prężna, twórcza, inspirująca, otwarta na eksperymenty i nowe media w sztuce. Wzmożone poszukiwanie innowacji oznaczało, że wszelkie tradycje stały się powodem do ich nieustannego kwestionowana. Artyści graffiti wynieśli sztukę na ulice, inni malarze przenosili codzienne miejskie życie na płótna w swoich pracowniach. Malarze i malarstwo stały na czele tego ogromnego fermentu twórczego.

Najnowsza ekspozycja w Sali Wystawowej Republiki Federalnej Niemiec w Bonn prezentuje prace trzech najbardziej wpływowych artystów tego okresu: Andy'ego Warhola (1928-1987), Jean-Michela Basquiata (1960-1988) i Francesco Clemente'a (ur. 1952). Centralny punkt wystawy stanowią wspólne prace artystów, które są wynikiem okresu intensywnej artystycznej kolaboracji w latach 1983 - 1985. Jednak, aby wyróżnić trzy bardzo różne artystyczne temperamenty i style, wystawa prezentuje również szeroką gamę prac każdego z artystów, które stanowią ilustrację ich indywidualnego stylu.

Co sprawiło, że trzy tak odmienne osobowości, o zróżnicowanych profilach i zainteresowaniach artystycznych rozpoczęły wzajemną współpracę? Każdy z artystów namalował cztery obrazy oraz rysunek, które to następnie przekazywali sobie wzajemnie. Odbiorca miał za zadanie odpowiedzieć na rozpoczęty motyw w jakikolwiek artystyczny sposób. Współpraca była intensywna i niezwykle pasjonująca. Ponieważ każdego z artystów wyróżnia charakterystyczny styl, łatwo rozróżnić ich na wspólnych płótnach: sitodruki Warhola, olejne motywy i kolaże Basquiata oraz malarskie wizje Clemente'a. Język i słowo pisane odegrały ważną rolę w każdej z przedstawianych prac. Wzajemne oddziaływanie między artystami, zwłaszcza pomiędzy Warholem i Basquiatem, pozostawiły swój ślad na indywidualnych pracach artystów. Po ponad dwudziestu latach, Warhol powrócił do tradycyjnego malarstwa, a Basquiat zaczął eksperymentować z sitodrukiem.

Wystawa w Bonn jest wspomnieniem wyjątkowych indywidualności, a zarazem wymownym świadectwem wrażliwości i szacunku, z jakim artyści odpowiadali na swoje prace. Modyfikacje, których dokonywali na wspólnych płótnach, są wyrazem współpracy o charakterze wzajemnego uznania i pełnej akceptacji. Ekspozycję można oglądać od 10 lutego do 20 maja 2012 roku.

Justyna Kiraga

źródło: ARTdaily
Fot.1. "Pies" Andy Warhol, Jean-Michel Basquiat, źródło: www.bonn.de
Fot.2. "Scissors and Butterflies" Francesco Clemente,
źródło: www.guggenheim.org
Fot.2. Andy Warhol, Jean-Michel Basquiat i Francesco Clemente, źródło: www.bonn.de

Udostępnij
Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce: 
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz