wtorek, 14 lutego 2012

Antoni Tàpies – kataloński mistrz


Antoni Tàpies (1923-2012) był jednym z najbardziej znanych po Gaudim, Picasso, Miró katalońskim artystą sztuki nowoczesnej. Dziś jego sztukę kojarzymy z obrazami, rzeźbami z nurtu informel i sztuki materii.

Artysta w swoich pracach wykorzystywał różne niekonwencjonalne materiały, przedmioty, odpadki. Jego dzieła skomponowane z tych materiałów charakteryzuje niezwykle emocjonalny przekaz. Słynna instalacja „Despertar sobtat” (Nagłe przebudzenie) prezentująca łóżko przytwierdzone na dużej wysokości na jednej ze ścian holu Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie nie pozwala widzowi pozostać obojętnym wobec tego dzieła – łóżka – symbolu życia i śmierci. Pierwotna wersja tej pracy reprezentowała Hiszpanię w 1993 roku na Biennale w Wenecji i była reakcją artysty na Wojnę w byłej Jugosławii. Tàpies otrzymał wówczas Złotego Lwa na Biennale w Wenecji za całokształt twórczości.

Despertar sobtat MACBA


Tàpies był przeciwny wobec dyktatury gen. Franco. Wiele jego prac odnosi się do politycznych wydarzeń, artysta angażował się również bezpośrednio w działalność opozycyjną.

W 1984 roku Tàpies powołał Fundację nazwaną jego nazwiskiem, która wspiera współczesnych artystów i promuje naukę o sztuce. W siedzibie Fundació Antoni Tàpies w Barcelonie znajduje się największa kolekcja dzieł artysty.

Antoni Tàpies zmarł 6 lutego 2012.

Alicja Wilczak

fot.1 Antoni Tàpies
fot.2 Antoni Tàpies, „Despertar sobtat”, 1993 rok, MACBA

Udostępnij
Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce: 
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz