środa, 7 marca 2012

400 filmów sztuki polskiej       Od 2 marca możemy korzystać z najnowszego projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej. O godzinie 19 w piątek archiwum muzeum zostało otwarte dla szerokiej publiczności odbiorców internetu. Na stronie www.artmuseum.pl ruszył przygotowywany przez ponad dwa lata projekt „Filmoteka” udostępniający 400 filmów autorstwa takich artystów jak Alina Szapocznikow, Wilhelm Sasnal, Katarzyna Kozyra, Artur Żmijewski, Mirosław Bałka i wielu innych. 

       „Filmoteka „ jest to pierwszy w Polsce tak szeroki projekt udostępniania filmów sztuki polskiej. Dzięki tej inicjatywie wiele, wybitnych filmów przechowywanych dotychczas w domach artystów na amatorskich nośnikach, zostanie scyfryzowanych i zarchiwizowanych.  
 
      Projekt finansowany ze środków Programu Wieloletniego Kultura+ oprócz archiwizacji ma założenia edukacyjne, zgodnie z zasadą wolnego dostępu do wiedzy, każdy bez żadnych opłat może oglądać filmy znajdujące się w  archiwum. Dodatkowo, jak mówi sam kurator projektu, Łukasz Ronduda:”Dzięki prezentowaniu filmów na stronie internetowej jesteśmy w stanie dotrzeć również do tych odbiorców sztuki, którzy nie mieszkają w dużych miastach i nie mają na co dzień dostępu do galerii sztuki”*. Archiwum stale będzie się powiększać, trwają prace nad doborem filmów, a ich liczba z 400 ma dojść do 1500 pozycji.

Daria Jawor

*Fragment wywiadu dla Gazety Wyborczej
Grafika: Filmoteka Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz