niedziela, 18 marca 2012

Goya: Blaski i cienie


W barcelońskim centrum kulturalnym Fundacji „la Caixa” obejrzeć można wystawę poświęconą twórczości Francisco Goi. Blisko sto dzieł zgromadzonych na ekspozycji, wypożyczonych głównie z Muzeum Prado, obejmuje chronologiczny przegląd oeuvre wielkiego mistrza, a wśród wielu wspaniałych obrazów najbardziej znane prace, między innymi Maja naga i Maja ubrana, Parasolka, Lot czarownic, cykl Kaprysy.

Tytuł wystawy „Goya: Blaski i cienie” odzwierciedla  zarówno wątki biograficzne malarza i ich tło historyczno-społeczne, które artysta przedstawiał w swoich obrazach. Francisco José de Goya y Lucientes (1746-1828) miał bardzo bogaty życiorys, który określały zarówno wielkie sukcesy jako pierwszego nadwornego malarza hiszpańskiego dworu królewskiego, ale także cierpienia związane z utratą bliskich, ciężkimi chorobami i wojną.


Artysta był twórcą wszechstronnym zarówno jeśli chodzi o tematykę swoich prac, jak i techniki artystyczne, którymi się posługiwał. Twórczość Goi ewoluowała od rokokowych przedstawień rodzajowych, przez słynne realistyczne, psychologiczne portrety rodziny królewskiej, malarstwo historyczne, aż po pełne ekspresji mroczne przedstawienia fantastyczne w duchu romantyzmu.


Francisco Goya wywarł ogromny wpływ na późniejsze malarstwo. Wpływ hiszpańskiego artysty zaznaczył się w twórczości m.in E. Delacroix, G. Courbeta, a zwłaszcza E. Maneta, który nawiązał w swoich obrazach do wielu przedstawień Goi.

Alicja Wilczak

Wystawa w CaixaForum w Barcelonie potrwa do 24 czerwca 2012

Fot. 1. Francisco Goya, Parasolka, (1777 r.) Muzeum Prado
Fot. 2. Francisco Goya, Maja ubrana, (1801-04 r.) Muzeum Prado
Fot. 3. Francisco Goya, Starucha i śmierć (1821-1823 r.) Muzeum Prado


Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz