wtorek, 6 marca 2012

Tadeusz Dominik, czyli afirmacja życia


Tadeusz Dominik należy do twórców, których prace mają tak charakterystyczny i wyjątkowy styl, że spoglądając na dzieło od razu wiemy, kto jest jego autorem. Malarz powiedział w jednym z wywiadów: "Trafne jest powiedzenie, że artysta przez całe życie maluje jeden obraz. Tak się właśnie czuję."* Każdy twórca szuka swojej formy, która pozwala mu wyrazić określone treści, uczucia oraz intencje, ale tylko niewielu udaje się osiągnąć oryginalny styl, który jest przez nich nieustannie analizowany i doskonalony.

Tadeusz Dominik - uczeń i przyjaciel Jana Cybisa podziwia malarstwo Tycjana i Rembrandta. Twórczość artysty wywodzi się z koloryzmu i podąża za ideą nauczyciela – Jana Cybisa, że malarstwo nie może wiernie odzwierciedlać rzeczywistości. Tadeusz Dominik poszedł jednak w zupełnie innym kierunku niż jego nauczyciel – w stronę abstrakcji.


Konsekwentnie utrzymane w charakterystycznym stylu, pełne nasyconych barw obrazy Tadeusza Dominika przywołują skojarzenia ze sztuką naiwną, estetyką ludową, plastyką kreowaną przez dzieci. Jego z pozoru abstrakcyjne kompozycje są zapisem wrażeń na temat natury, krajobrazu. W skrupulatnie przemyślanych przez artystę obrazach wykreowanych z prostych form i intensywnych barw odnajdujemy przestrzeń, światło,ruch, które określają dynamikę i siły witalne przyrody.Twórczość Tadeusza Dominika emanuje niezwykłym optymizmem, co we współczesnej sztuce zdarza się niezwykle rzadko. Ta wyjątkowa cecha jego malarstwa została wielokrotnie doceniona przez krytyków,odbiorców i kolekcjonerów, między innymi przez aktorkę Sophie Marceau.Tadeusz Dominik (ur. w 1928 roku) wzeszłym roku obchodził 60 – lecie pracy artystycznej. Artysta był wielokrotnie nagradzany m.in. został pierwszym laureatem nagrody im. Jana Cybisa (1973) i stypendystą Ford Foundation (1962). W swoim dorobku ma niemal 90 wystaw indywidualnych i ponad 340 zbiorowych w Polsce i za granicą. W 1956 reprezentował Polskę na XXVIII Biennale Sztuki w Wenecji cyklem drzeworytów „Macierzyństwo”. Jego prace znajdują się między innymi w prestiżowych MoMA w Nowym Jorku, Museum Albertina w Wiedniu, Stedelijk Museum w Amsterdamie.

Chociaż jego twórczość różni się od współczesnych tendencji w sztuce, to jednak wciąż uniwersalne poszukiwania w malarstwie dotyczące kompozycji, koloru, nastroju pozostają aktualne i intrygujące.

Alicja Wilczak

Fot. 1 Tadeusz Dominik, Amazonia, 90x90cm, olej na płótnie, 2011 rok, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Fot. 2 Tadeusz Dominik, Pejzaż, 60x81cm, akryl na płótnie, 1981 rok, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Fot. 3 Tadeusz Dominik, Pejzaż, 81x100cm, olej na płótnie, 1977 rok, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej


* Wywiad Anny Bernat z Prof. Tadeuszem Dominikiem:
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,10188621,Tadeusz_Dominik__Jestem_czlowiekiem_natury.html


Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz