sobota, 10 marca 2012

Nicejski MAMAC


W samym centrum rozpalonego słońcem francuskiego miasta, nieopodal vieille ville, stoi nowoczesny, przeszklony budynek w kształcie studni. Właściwie to dwa budynki, ustawione naprzeciwko siebie na krańcach dzielącego je placu - oba modernistyczne, stworzone w jednej konwencji ale zarazem zupełnie różne. Na dachu jednego z nich znajduje się taras widokowy i ogród, z którego rozciąga się przepiękna panorama okolicy - po jednej stronie lazurowe morze a wysokie Alpy po drugiej. Jeden z nich to Theatre Nationale de Nice, a drugi to MAMAC - Musee d’Art Moderne et d’Art Contemporaine, czyli Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Sztuki Współczesnej.

Niezwykłość tego miejsca uderza jeszcze zanim przekroczymy próg drzwi - w jednej z zamkniętych w studni części, za błyszczącą szyba, migoczą krzesła. Wielki na kilkanaście metrów stos krzeseł, rzuconych w nieporządku na siebie i tworzących tym samym osobliwą kompozycję - przypomnienie ogromnego sztormu, który nawiedził to miasto kilka lat temu.

Muzeum oferuje zwiedzającym ekspozycje stałe jak i kolekcje tymczasowe. W ramach wystawy stałej, zaprezentowani są przede wszystkim artyści należący do tzw. szkoły nicejskiej (Ecole de Nice), która będąc niegdyś w opozycji do szkoły paryskiej, prezentuje instalacje prowokujące do odpowiedzenia sobie na pytanie „czym jest sztuka?”- pusty plastikowy sześcian z napisem „jeśli sztuka jest wszędzie, jest także w tym pudełku” to tylko jedna z nich. Dalej mamy okazję zobaczyć kilka projektów nurtu Land Art, oraz  przejść się po salach z pracami twórców Nowego Realizmu, a także znanej na Wybrzeżu Niki de Saint - Phalle.Znajduje się tutaj unikatowa na skalę europejską kolekcja dzieł Yves Klein’a, a także  prace światowej sławy artystów, jak Roy Lichtenstein czy Andy Warhol.

Obecnie Muzeum oferuje w ramach wystaw tymczasowych, ekspozycję zatytułowaną „Robinson, ou la force des choses” („Robinson czy siła przedmiotów”), jednoczącą prace trzech artystów wywodzących się z grupy Support - Surface.

Musee d’Art Moderne et d’Art Contemporaine
Promenade des Arts
06364 Nice cedex 4
www.mamac-nice.org

Martyna KurkowskaFot. 1  Martial Raysse: Nissa-Bella 1964 r, źródło: www.gretchenjonesnyc.tumblr.com
Fot. 2  Musee d’Art Moderne et d’Art.’Contemporaine - ekspozycja stała, źródło: www.mamac-nice.org


Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz