piątek, 2 marca 2012

Tintoretto w Wiecznym Mieście


Jacopo Robusti, bo tak brzmi prawdziwe nazwisko Tintoretta.  Il tintoretto - to po włosku farbiarz. Robusti był synem farbiarza tkanin i stąd wziął się jego przydomek. Syn farbiarza - to dobra biografia dla artysty, który miał być jednym z mistrzów koloru w malarstwie weneckim.

W Rzymie, w pałacu na Kwirynale, właśnie otwarto mającą trwać do 10 czerwca 2012 r. ekspozycję poświęconą weneckiemu twórcy. Podziwiać na niej możemy ok. 40 dzieł renesansowego wirtuoza koloru, sprowadzonych do Wiecznego Miasta z całego świata. Pośród nich znajdują się takie perełki jego twórczości, jak obie „Ostatnie Wieczerze”, „Cud Świętego Marka”, „Zuzanna i starcy” a także liczne portrety, z których Tintoretto słynął.
Wczesny okres jego twórczości to poszukiwanie inspiracji w pracach współczesnych mu malarzy. Powszechnie mówi się, że łączy w swoich obrazach doświadczenia Michała Anioła oraz kolorystyczną ekspresję Tycjana, którego (jak podaje wiele źródeł) był przez jakiś czas uczniem. Jego malarstwo cechują zdecydowane linie, silne kontrasty światła i cienia (tzw. chiaroscuro) a także wyraźne, bardzo ciemne tło.

Dramaturgia przedstawianych scen, podkreślana jest przekątną kompozycją obrazu - dodaje im to ekspresji i dynamiki.  Głównym dziełem Tintoretta był cykl malowideł na dwóch kondygnacjach siedziby Scuola Grande di San Rocco. Składają się nań sceny z Biblii i Ewangelii. Nowatorskie podejście do oświetlenia, koloru a także kompozycja były dowodem na niesamowitą wyobraźnię artysty.

Artysta bardzo silnie związany był z Wenecją, gdzie spędził właściwie całe swoje życie. Wystawa w Rzymie jest świadectwem wielkiego talentu, który promieniował na cała Europę.Wystawa prezentuje główne podejmowane przez Tintoretta tematy - od życia codziennego, poprzez sceny religijne i mitologiczne, żywoty świętych oraz oczywiście portrety. Daje ona zarazem ogólny pogląd na twórczość artysty i przegląd jego ewolucji artystycznej.
Odwiedzając w najbliższym czasie Rzym, warto zatem poświęcić chwilę i sprawdzić, dlaczego wobec prac Tintoretta Tycjan czuł się zagrożony w roli mistrza!

Wystawa:
25.II- 10.VI.2012 r.
Scuderie del Quirinale
Via 24 Maggio, 16
www.scuderiequirinale.it


Martyna Kurkowska


Fot. 1 Tintoretto „ Ostatnia Wieczerza” ,1570 r. , źródło: www.wga.hu
Fot. 2 Tintoretto „ Autoportret” , 1547 r. , źródło: www.wga.hu


Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce: 
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz