sobota, 3 marca 2012

Ai Weiwei w Nowym Jorku - fotografie 1983-1993

Martin-Gropius-Bau w Berlinie pokazuje ponad 220 zdjęć chińskiego artysty Ai Weiweia. Fotografie pochodzą z okresu między 1983, a 1993 rokiem, kiedy Ai Weiwei mieszkał w Nowym Jorku. Powstało wtedy ponad 10.000 zdjęć, wybraną część z nich możemy zobaczyć na wystawie, której kuratorem jest sam autor.

W latach 1983-1993 w Nowym Jorku Ai Weiwei nie był znany, mieszkał w małym mieszkaniu w East Village. Był aktywnym członkiem społeczności chińskich artystów i intelektualistów w obszarze awangardowej sceny miasta. Nowy Jork był wtedy miejscem wolności od represji, których artyści z Chin doświadczyli w swoim kraju. Po śmierci Mao Zedonga w 1976 roku, sytuacja stała się trochę mniej dramatyczna dla artystów chińskich, do dzisiaj sytuacja jest niełatwa, o czym świadczy m.in. głośna sprawa aresztowania Ai Weiweia w ubiegłym roku.

Na wystawie w Berlinie możemy zobaczyć unikatową kolekcję fotografii z Nowym Jorkiem lat osiemdziesiątych w tle. Dokumentują one artystycznie i politycznie ekscytujący okres, widziany oczami artysty z Chin. Przechadzając się po wystawie możemy rozpoznać początki sztuki konceptualnej Ai Weiweia w tych wczesnych fotografiach. Przedmioty są zróżnicowane jak życie w Nowym Jorku - zdjęcia z walk ulicznych w Tompkins Square Park, transwestyci na festiwalu Wigstock, portrety chińskich i amerykańskich artystów, intelektualistów i przyjaciół.

Wystawa potrwa jeszcze tylko do 18 marca.

Katarzyna Kucharska


Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce: www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzeniaBlog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz