piątek, 8 października 2010

Arcydzieła Pabla Picassa z paryskiego Musée National Picasso w SeattlePo raz pierwszy, właśnie od dzisiaj, w Seattle Art Museum została otwarta wyjątkowa wystawa Pablo Picasso - najbardziej wpływowego artysty XX wieku.

Na przygotowaną wystawę Pabla Picasso (1881-1973) w Seattle Art Museum składa się kolekcja 150 niezwykłych obrazów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii ze zbiorów Narodowego Muzeum Picasso w Paryżu.
Są to dzieła ze wszystkich okresów twórczości artysty, które na wystawie dokumentują pełny zakres jego pomysłowości, a także nieustający proces twórczy.

Ta bezprecedensowa okazja, wglądu na arcydzieła Mistrza, jest dostępna właśnie w tym okresie, z powodu zamknięcia na czas remontu paryskiego Muzeum Picasso. Również z tej przyczyny, tak bogaty zbiór prac Pabla Picasso, po raz pierwszy i prawdopodobnie ostatni "wyruszył" w światowe tournee w celu udostępnienia kolekcji większej ilości widzów.

Kolekcja prac pochodząca z Narodowego Muzeum Picasso w Paryżu wyróżnia się od innych zbiorów przede wszystkim prezentacją osobistych prac artysty, które składają się na kształtowanie własnej spuścizny artystycznej.

Długa kariera Picassa, który był świadkiem obu wojen światowych, wojny domowej w Hiszpanii, a także wojny koreańskiej, kształtowała się pod wpływem wywoływanych konfliktów w śród ludzi różnych narodowości. Zbliżający się chaos II Wojny Światowej, między innymi znajduje odzwierciedlenie w takich obrazach, jak Człowiek w słomianym kapeluszu z lodem na stożku z 1938 roku i Kot przejmuje ptaka (1939), a jego konsekwentne wyzwanie tradycji rzeźbiarskiej drogi są z takich ikon jak Głowa byka z 1942, Koza (1950) oraz wielkie figuratywne malarstwo w pracy pt.: Kąpiące się z 1956.

Wystawa w Seattle prezentuje dzieła z późnego twórczego okresu artysty obejmujące lata 60 i z początku lat 70. W tym znakomity, niepozostawiający w spokoju autoportret z 1970 roku Matador.Jest to pierwszy, poważny przegląd długiej kariery Pablo Picasso jakie kiedykolwiek miało miejsce w największym mieście północno-zachodnich Stanów Zjednoczonych.

Wystawa potrwa do 17 stycznia 2011 roku, Seattle Art Museum, Seattle, Stany Zjednoczone.

Fot. Pablo Picasso, Wyścig, Lato 1922, gwasz na płycie, 12 13/16 x 16 3/16, Courtesy Musée National Picasso, Paris,
© 2010 Estate of Pablo Picasso / Artists Rights Society (ARS), New York
Pablo Picasso, Matador, The Matador, Październik 1970, olej na płótnie, 57 5/16 x 44 7/8, Courtesy Musée National Picasso, Paris, © 2010 Estate of Pablo Picasso / Artists Rights Society (ARS), New York

Źródło: http://www.seattleartmuseum.org, http://www.picassoinseattle.org
tj

http://www.napiorkowska.pl
http://www.osztuce.blogspot.com

1 komentarz: