niedziela, 17 października 2010

Nagroda Stirlinga dla Zahy Hadid


Pracownia Zaha Hadid Architects otrzymała tegoroczną nagrodę Stirlinga za gmach MAXXI – Narodowego Muzeum Sztuki XXI wieku w Rzymie.

Nagroda Stirlinga przyznawana jest przez RIBA (Royal Institute of British Architects) za najbardziej znaczący dla ewolucji architektury budynek oddany do użytku w danym roku. Obiekt musi być zbudowany lub zaprojektowany w Wielkiej Brytanii.

Muzeum zostało zaprojektowane w 1999 roku. Budowa trwała 10 lat. Obiekt zestawiono z wojskowymi barakami i przemysłowymi warsztatami. Na powierzchni 21 200 m2 wyodrębniono 5 głównych przestrzeni. Muzeum Narodowe Sztuki XXI wieku MAXXI w Rzymie zrobione jest z niezwykłym rozmachem i cieszy się ogromnym zainteresowaniem Płynne linie budynku tworzą niesamowitą przestrzeń, nie ma frontu, nie ma tyłu, nie ma też jednego określonego kształtu, kilkumetrowe betonowe ściany pną się w górę, nachodzą na siebie, tak jakby ktoś zupełnie przypadkowo je porozrzucał. W rzeczywistości taka konstrukcja wymagała niezwykle precyzyjnej i żmudnej pracy konstruktorskiej.

Londyńska pracownia Zahy Hadid jest laureatem nagrody po raz pierwszy. Wcześniej znalazła się na liście nominowanych trzy razy (kolejka linowa, Innsbruck, Austria, 2008; Centrum Nauki Phaeno, Wolfsburg, Niemcy, 2006; centralna siedziba BMW, Lipsk, Niemcy, 2005).

Zaha Mohammad Hadid ur.w 31 października 1950 roku − brytyjska architekt pochodząca z Iraku, przedstawicielka dekonstruktywizmu. Jako pierwsza kobieta zdobyła w 2004 roku Nagrodę Pritzkera, a rok wcześniej uhonorowano ją Nagrodą Miesa vad der Rohe.

Ceremonia wręczenia nagród miała miejsce w londyńskim Roundhouse 2 października 2010 roku. Zwycięzca otrzymał czek na 20 000 funtów.

Fot. Muzeum Narodowe Sztuki XXI wieku MAXXI, Rzym
Źródło: www.sztuka.pl
aw

http://www.napiorkowska.pl
http://www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz