czwartek, 14 października 2010

"Tycjan i Złoty Wiek weneckiego malarstwa": Arcydzieła z National Gallery of Scotland w AtlandzieW październiku w High Museum of Art we współpracy z National Galleries of Scotland będzie można obejrzeć wystawę 25 arcydzieł weneckiego renesansu, w tym dwa największe dzieła Tycjana Diana i Akteon oraz Diana i Callisto z lat 1556 -1559.

Jeszcze nigdy dotąd arcydzieła Tycjana nie były wystawiane w Stanach Zjednoczonych. Będą tam również dzieła Tintoretta, Veronese i Lotto.

Zarówno jak Dianę i Akteona, takDianę i Callisto Tycjan malował dla króla Hiszpanii Filipa II między 1556 a 1559, u szczytu swojej kariery. Część ambitnych serii siedmiu tematów mitologicznych (ok. 1550-ok. 1562), w tym Danae i Wenus i Adonis (obydwa w Prado, Madryt), Perseusz i Andromeda (Wallace Collection, Londyn) i Rape of Europa (Isabella Stewart Gardner Museum w Bostonie).

"Dwa arcydzieła prezentujące temat Diany od dawna należą do najlepszych kreacji Tycjana i stanowią najwyższy kunszt w sztuce weneckiego renesansu," powiedział John Leighton, dyrektor Galerii Narodowej w Szkocji. "Ich ambitna skala mistrzowskiej jedności koloru i przedmiotu, niepodważalne znaczenie w historii sztuki oraz ich doskonały stan zachowania, przyczyniają się do sławy i renomy tych prac."

Zaprojektowane jako "strumień" płynący od jednego przedstawienia do drugiego. Jeden obraz opowiada o bogini Dianie, jak dowiaduje się o ciąży Callisto przez Jowisza, podczas gdy drugi przedstawia moment, kiedy Diana i jej nimfy podczas kąpieli zostały złowione przez myśliwego Akteona.

Tycjan (Tiziano Vecellio, włoski malarz (1485/90-1576) jest uważany za największego ze wszystkich weneckich artystów renesansu. Doskonały warsztat i wyczucie koloru sprawiły, że sława artysty rozeszła się w całej Europie. Jego talent były poszukiwane przez największych mecenasów w jego wieku, w tym cesarza Karola V (który nadał mu tytuł szlachecki w 1533) i króla Hiszpanii Filipa II, dla którego artysta namalował liczne dzieła cieszącym się uznaniem na całym świecie.

Wystawę można oglądać od 17 października do 2 stycznia 2011 roku, High Museum of Art, Atlanta.

Fot. Tiziano Vecellio (Tycjan), Matka Boska z Dzieciątkiem, św Jana Chrzciciela, ok. 1515/20, olej na płótnie, National Gallery of Scotland.
Tiziano Vecellio (Tycjan), Diana i Callisto, 1556/59, olej na płótnie, National Gallery of Scotland.
Tiziano Vecellio (Tycjan), Diana i Akteona, 1556/59, olej na płótnie, National Gallery of Scotland.

Źródło: http://www.high.org
tj

http://www.napiorkowska.pl/
http://www.osztuce.blogspot.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz