sobota, 2 października 2010

Wielki powrót malarstwa Jurry'ego Zielińskiego


Muzeum Narodowe w Krakowie szykuje wielki come back malarstwa Jerzego „Jurry” Zielińskiego, legendy warszawskiej sceny artystycznej lat 70., politycznego nonkonformisty i prowokatora, którego obrazy nazwano „znakami drogowymi politycznej egzystencji w PRL”.

W tym roku mija 30 rocznica śmierci Jurry'ego – 5 marca 1980 ciało artysty znaleziono na bruku pod oknem jego pracowni na warszawskiej Pradze.

Jerzy Ryszard Zieliński (Jurry) urodzony w 1943 w Kazimierzowie w Kieleckiem, zmarł w 1980 w Warszawie. W latach 1962-68 studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1962-68), najpierw rzeźbę u Alfreda Jesiona, następnie malarstwo u Jana Wodyńskiego i Jana Cybisa, w którego pracowni uzyskał dyplom; od roku 1971 kształcił się też w zakresie scenografii. W okresie tym zaprzyjaźnił się z Janem Dobkowskim, stworzył razem z nim Grupę Neo-Neo-Neo. Początek jej historii przypadł na rok 1965, ale wspólne publiczne wystąpienia artystów miały miejsce w latach 1967-70.

ekspozycja w Krakowie będzie pierwszą monograficzną wystawą „Jurry'ego” Zielińskiego. Jej celem jest przypomnienie dorobku artysty i postawienie kilku pytań: o cenę wolności słowa w życiu artystycznym PRL, o historyczne znaczenie sztuki Jurry'ego, o aktualność jej przesłania w obecnej sytuacji geopolitycznej.

Powrót malarstwa Jurry'ego Zielińskiego podkreśla potrzebę powrotu do sztuki żywej, nie dającej się zamknąć w ramach czasu, przeszłości.Nie przepraszam, że wchodzę - drzwi były otwarte. Dla ludzi jest przecież otwarte wszystko - sztuka stoi otworem od dawna. Nie wiem, dlaczego. Może dlatego szukam. No tak: szukam, eksperymentuję - bardzo modne słowa. Kocham sztukę. Nic to nie mówi? Trudno, tym lepiej. Ja się nie przeistaczam, nie wcielam, nie -, nie -, nie -... Jestem! A ten fakt może komuś przeszkadzać albo nie. Zaistniał. I dlatego maluję... Pomówiony, obronię się malarstwem. - mówi Artysta.

Wystawę będzie można oglądać od 8 do 31 października 2010 roku, Gmach Główny Muzeum, Galeria Sztuki Polskiej XX wieku, Kraków


Fot. Jerzy Ryszard Zieliński (Jurry), Przeszkoda, 1971, olej, płótno, 148x193, w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Źródło: http://www.muzeum.krakow.pl
tj

www.napiorkowska.pl


http://www.osztuce.blogspot.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz