wtorek, 26 października 2010

Chłodna doskonałość - malarstwo Jakuba CiężkiegoW obrazach Ciężkiego charakterystyczna jest maksymalna prostota, surowość i klarowność formy. Prowadzona przez artystę "gra z umysłem i postrzeganiem" oparta jest na paradoksalnych, przypadkowych skojarzeniach, podświadomie odbieranych impresjach i pełnym zespoleniu z pustką.

W obrazach namacalna jest faktura, jawi się jako delikatna rdza, jak mówi artysta: „W tej rdzy jest jakieś echo życia i czasu. Rdza jest w nas wpisana, metaforycznie. Dotyk przemijania.”

Jakub Ciężki, rocznik 1979, pochodzi z Lublina, ukończył z wyróżnieniem Wydział Artystyczny UMCS dyplomem w pracowni malarstwa prof. Jacka Wojciechowskiego, gdzie też od 2003 roku pracuje. Za dyplom otrzymał nagrodę Rektora. W 2004 roku zdobył Grand Prix w konkursie im. Franciszki Eibischa - za obraz "Drabina" (uhonorowany też II nagrodą w konkursie "Autograf" lubelskiego ZPAP), w 2005 roku - I nagrodę w konkursie Autograf - za obraz "Skrzynka"; finalista konkursu "Obraz roku" miesięcznika Art & Business.

Nowe obrazy Jakuba Ciężkiego można oglądać w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.
Serdecznie zapraszamy


Fot. Rusztowanie I, Jakub Ciężki, wymiary 150 x 200cm, rok 2010, emalia akrylowa, akryl i olej na płótnie, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej,
Rusztowanie II, 150 x 200 cm, 2010, emalia akrylowa, akryl i olej na płótnie, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej,
Źródło: materiały prasowe
kk

http://www.napiorkowska.pl

http://www.osztuce.blogspot.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz