czwartek, 9 czerwca 2011

Eugeniusz Get-Stankiewicz – twórca, który docierał do istoty człowieczeństwa

10 kwietnia odszedł wybitny artysta Eugeniusz Get-Stankiewicz. Zapamiętamy go najbardziej jako twórcę plakatów. Jego prace tworzone dla Solidarności odznaczały się wyjątkowym walorem artystycznym. Swoim dziełom nadawał rys autorski poprzez umieszczanie na nich sygnatury w postaci swojego autoportretu. Tworzył grafiki, plakaty i ilustracje. Urodzony się w 1942 r. w Oszmianie na Wileńszczyźnie. Po wojnie zamieszkał we Wrocławiu, gdzie studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Wystawiał w kraju i za granicą, m.in. w galeriach w Nowym Jorku i Paryżu. Do śmierci mieszkał i tworzył w Domku Miedziorytnika przy wrocławskim Rynku.


W mowie pożegnalnej Lityński powiedział o artyście, że swej twórczości docierał do istoty człowieczeństwa i nieprzypadkowo wybrał bardzo trudną technikę graficzną, która wymagała bardzo precyzyjnej kreski, bardzo precyzyjnego myślenia o świecie. Jednocześnie zwrócił uwagę, że wrocławski artysta dążył w swojej twórczości do uporządkowania świata, "nadania sensu każdemu gestowi ręki, każdemu gestowi rylca". - Get był człowiekiem zarówno pełnym tolerancji, jak i przestrachu przed okropnościami świata. Był zarazem człowiekiem pełnym pogody. Wierzył, że swoją kreską uporządkuje świat i uczyni go bardziej sensownym i czynił go bardziej sensownym - mówił Lityński.

Podczas mszy św. pogrzebowej we wrocławskim kościele garnizonowym pw. św. Elżbiety, Eugeniusz Get-Stankiewicz został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie zostało przyznane artyście przez prezydenta Bronisława Komorowskiego "za wybitne zasługi w pracy twórczej i artystycznej".

Katarzyna Kucharska

Alicja Wilczak

Na zdjęciach prace z kolekcji Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

fot.1. Eugeniusz Get Stankiewicz, 20 x 13 cm, 37 x 31 cm, 2002/2004

fot.2. Eugeniusz Get Stankiewicz, grafika, 38 x 58 cm, 1996

źródło: materiały prasowe


www.napiorkowska.pl
www.osztuce.blogspot.com


Polecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz