środa, 22 czerwca 2011

Obrazy Jarosława Modzelewskiego w Galerii Sztuki Katarzyny NapiórkowskiejMalarstwo Jarosława Modzelewskiego, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa figuratywnego w Polsce, jest szczególnym sposobem przedstawiania rzeczywistości.

Jarosław Modzelewski ukazuje w swoich obrazach sceny zacze
rpnięte z codziennej rzeczywistości. Operowanie przez artystę uproszczoną, lapidarną formą nadaje jego przedstawieniom pozornie zwięzły obraz danej sytuacji. Z pozoru banalne przedstawienia Modzelewskiego nasycone są emocjonalnym napięciem. Niekiedy ujawnia się w nich ironiczny stosunek artysty do świata. Jednocześnie każde z tych przedstawień zawiera specyficzną dozę tajemniczości, niedopowiedzenia, niepokoju.


Twórczości Modzelewskiego od początku odnosiła się także do politycznej rzeczywistości. W 1982 był współzałożycielem Gruppy – formacji artystycznej, której członkowie w swym malarstwie, a także akcjach artystycznych i swoją postawą dawali wyraz napięciom, dylematom artystycznym czasu stanu wojennego.

Jarosław Modzelewski (ur. 1955 r.) jest profesorem na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie prowadzi pracownię malarstwa. Brał udział w najważniejszych wystawach sztuki polskiej tej dekady: „Ekspresja lat 80.”, „Co słychać?”, „Realizm radykalny”. Jest laureatem Paszportu Polityki za rok 1998 i jednej z najbardziej prestiżowych nagród – Nagrody Cybisa za rok 2004. Jego obrazy znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych polskich i zagranicznych.
Alicja Wilczak,
Katarzyna Kucharskawww.napiorkowska.pl
www.osztuce.blogspot.com


Polecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz