wtorek, 21 czerwca 2011

Wystawa fotografii Witkacego w wilanowskim muzeumKilkaset zdjęć i rysunków Stanisława Ignacego Witkiewicza zgromadzono na wystawie w wilanowskim muzeum. Ekspozycja ma pokazać artystę nie tylko jako pisarza i filozofa, ale także jako fotografa, który robił zdjęcia już od dzieciństwa. Niestety duża część jego archiwum została zniszczona w czasie wojny. Ocalałe fotografie możemy oglądać od 15 czerwca w budynku oranżerii. Na wystawie zostaną również pokazane rysunki, obrazy i osobliwości zbierane przez Witkacego.

Obok dzieł Witkacego na wystawie znajdą się prace współpracujących z nim fotografów, Józefa Głogowskiego, Tadeusza Langiera, Mieczysława Choynowskiego, autorów w podobny sposób używających medium fotografii. Kontekst współczesnych Witkacemu praktyk fotograficznych zostanie poszerzony o zdjęcia, które znajdowały się w domu Witkiewiczów. Wczesne pejzaże tatrzańskie Wikacego będą pokazane obok tatrzańskich krajobrazów na zdjęciach autorstwa Stanisława Bizańskiego, Avita Szuberta, Stanisława Krygowskiego. Do wystawy wprowadzą zdjęcia pochodzące od rodziny Witkiewiczów będące zarazem przykładami najstarszej, polskiej fotografii. Obszerny zbiór portretów i autoportretów Witkacego zestawimy ze zdjęciami przedstawiającymi Witkacego, wykonanymi przez innych fotografów. Słynny Portret wielokrotny artysty zostanie zaprezentowany w kontekście ośmiu innych, po części anonimowych, portretów wielokrotnych z początku XX wieku.

żródło,fot.:www.wilanow-palac.pl
Katarzyna Kucharska

www.napiorkowska.pl
www.osztuce.blogspot.com

Polecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz