poniedziałek, 6 czerwca 2011

Paryż - stolica sztuki (1900-1930)


Otwarta w maju wystawa obrazów pochodzących z kolekcji francuskich dzieł sztuki z lat 1900-1930 w National Gallery of Denmark zapowiada się niezwykle ciekawie. Wystawa zachwyci wielbicieli sztuki Braque'a, Derain'a i Matisse'a. Ekspozycja została skomponowana wokół jednego tematu - Paryża - mekki artystów z początku wieku.

Paryż tamtych lat był punktem centralnym całego świata artystycznego, niewyczerpaną studnią inspiracji dla malarzy, pisarzy i kolekcjonerów. To do Paryża artyści wybierali się w poszukiwaniu najnowszych trendów, by obserwować najnowsze zjawiska w sztuce. Paryż był wyrocznią.
To tutaj spotykali się najwybitniejsi malarze, podejmowali ze sobą polemikę malarską, wspierali się, odziaływali twórczo na siebie wzajemnie.


I tak na wystawie zobaczymy m.in. intrygujący obraz "Alice" Modiglianiego, który przeniósł się do Paryża w 1906 roku, w 1908/09 roku osiedlił się w dzielnicy Montparnasse, stając się częścią bujnej, międzynarodowej sceny artystycznej. Jego ekscentryczny styl życia i przedwczesna śmierć wpisały się idealnie w charakter bohemy paryskiej sceny artystycznej.

Obok Modiglianiego zobaczymy również prace Andre Derain'a, z okresu fowistycznego - do roku 1907. Z tego okresu jego twórczości pochodzi prezentowany na wystawie "Portret kobiety w koszuli". W tym zestawieniu nie mogłoby zabraknąć prac "przywódcy fowistów"- Henri Matisse'a, i jego czystych, malarskich zestawień kolorystycznych. Wystawę w National Gallery of Denmark warto polecić.
Katarzyna Kucharskafot.1.André Derain (1880-1954), Woman in a chemise, 1906.
fot.2.Amadeo Modigliani (1884-1920), Alice, c. 1918.
fot.3.Henri Matisse (1869-1954), Landscape near Collioure. Study for "The Joy of Life", 1906.
źródło:http://www.smk.dkPolecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz