środa, 8 czerwca 2011

Leon Tarasewicz - konfrontacja z obrazem.

Malarz, autor instalacji. Artysta nagradzany za konsekwentne rzucanie wyzwania zarówno tradycyjnemu rozumieniu malarstwa, jak i wszelkim konwencjom rozumienia sztuki.

Studiował u Tadeusza Dominika w Warszawskiejj ASP. Należy do pokolenia "dzikiej ekspresji", wypracował jednak odrębną formułę obrazowania, inspirowaną przez ikony. Jego monumentalne, graniczące z abstrakcją pejzaże oraz kompozycje rytmicznych, barwnych pasów, malowane niekiedy wprost na ścianach i suficie, tworzą malarski environment - syntetyczne studium światła i koloru. Tarasewicz napisał kiedyś: Moim marzeniem jest, by obrazy przejęły kontrolę nad odbiorcą w taki sposób, by jego otoczenie przestawało istnieć, wtedy obraz, nieograniczony żadnymi ramami, mógłby się bez przeszkód rozrastać, wciągając odbiorcę.

Głośno bywa o jego malarskich projektach, na przykład o tym zrealizowanym z okazji obchodów 750-lecia Poznania w 2003 r. W ramach projektu "Leon Tarasewicz dla Poznania", artysta zrealizował malarski projekt przestrzenny na kolumnach Teatru Wielkiego w Poznaniu. Praca ta stanowiła nawiązanie do wcześniejszych jego dzieł, jak pomalowane filary w Muzeum Sztuki w Witebsku (1995) oraz instalacja "27 filarów regularnie ustawionych" w CSW w Warszawie (1997). Odsłonięcie poznańskiej instalacji wzbudziło wiele kontrowersji wśród mieszkańców miasta, m.in. została oprotestowana i skrytykowana przez poznańskich członków Ligii Polskich Rodzin. Instalacje Tarasewicza pozwalają widzowi wgłębić się w strukturę obrazu, umożliwiają kontakt z dziełem i szczególne przeżycie koloru i przestrzeni. Artysta doprowadza do bezpośredniej konfrontacji widza z malarstwem, które wychodzi poza przyjęte schematy i ramy, tworząc nowe przestrzenie. Instalacje Tarasewicza pozwalają widzowi wgłębić się w strukturę obrazu, umożliwiają kontakt z dziełem i szczególne przeżycie koloru i przestrzeni. Artysta doprowadza do bezpośredniej konfrontacji widza z malarstwem, które wychodzi poza przyjęte schematy i ramy, tworząc nowe przestrzenie.

Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011). Otrzymał także: Paszport Polityki (2000), Nagrodę im. Jana Cybisa (2000) oraz Nagrodę Fundacji Zofii i Jerzego Nowosielskich. W 2007 Tarasewicz otrzymał Wielką Nagrodę Fundacji Kultury(2006). Od 1996 prowadził gościnną pracownię malarstwa na Warszawskiej ASP. Obecnie wykłada przestrzeń malarską na wydziale Nowych Mediów.


Katarzyna Kucharska

fot.1. Leon Tarasewicz, Abstrakcja, (35 x 25 cm), Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
fot.2. Leon Tarasewicz - instalacja
Polecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz