niedziela, 26 czerwca 2011

Linoryty Jowity Wallner

Jowita Wallner zajmuje się jedną z dziedzin grafiki artystycznej - wywodzącym się od starożytnego drzeworytu - linorytem.Wzorując się na scenkach podpatrzonych z folkloru kultur wielu narodów tworzy niezwykle barwny świat. Wnikliwie zaobserwowanemu życiu "tubylców" dodaje pikanterii poczucie humoru artystki, które determinuje dystans, jaki dzieli ją od sielanki.

O tym, co weźmie na warsztat decyduje cała gama zależności wynikających z obserwacji otoczenia i jej wrażliwości odbioru. Czasem pomysł nadchodzi niespodziewanie. Innym razem odwrotnie: wpatrując się w interesujący ją obiekt, na podstawie skojarzeń, buduje swój osobisty stosunek emocjonalny. W wyniku takich przemyśleń rodzi się opowieść o radościach dnia codziennego, tęsknotach i marzeniach, a niekiedy o świecie na opak, pełnym fałszu i groteski.


"Szukam człowieka. Po prostu. Całego bogactwa mowy ciała - w prostych gestach, codziennych czynnościach, chwilach zadumy. Mam nadzieję, że chwile uchwycone w locie i przetworzone na język grafiki wywołują u odbiorcy jakiś stosunek emocjonalny, bowiem nastrój, jaki tworzę pod wpływem emocji, stanowi dla mnie integralny element sztuki. Najgorsza jest nijakość."- mówi artystka.

Jowita Wallner jest autorką kilku wystaw indywidualnych, brała udział w kilkunastu wystawach zbiorowych. Prace artystki znajdują się w kolekcji Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Zapraszamy do zwiedzenia wirtualnej galerii prac: http://www.napiorkowska.pl/autor.php?mode=arslonga&id=292fot.1. J.Wallner, Dmuchawiec, linoryt

fot.2. J.Wallner, Wodolejstwo, linoryt

fot.3. J.Wallner, Demeter i Kora, linoryt

Katarzyna Kucharska


www.napiorkowska.pl
www.osztuce.blogspot.com


Polecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz