poniedziałek, 26 lipca 2010

Robert Morris w Muzeum Sztuki w ŁodziWystawa w Muzeum Sztuki w Łodzi jest pierwszym indywidualnym pokazem prac Roberta Morrisa w Polsce.

Artysta, wraz z Donaldem Juddem stworzył podstawy minimalizmu, jednak jego bogata twórczość tak artystyczna jak i teoretyczna wykracza daleko poza schematyczne ramy kierunku.
Na wystawie prezentowane są ważne obiekty z lat 60.: klasyczne formy postaciowe takie jak Two Columns 1961 czy Untitled (Three L-Beams) 1965, prace wynikające z koncepcji anty-formy – Untitled (Felt Piece) 1967 czy Threadwaste 1968.

Jedną z najbardziej kluczowych prac na wystawie jest instalacja Hearing 1972, gdzie w przestrzeni zaimprowizowanego pokoju przesłuchań cytaty, odniesienia i parafrazy tekstów współczesnych artystów, autorów i myślicieli posłużyły Morrisowi do stworzenia polifonicznego dialogu na temat kondycji nowoczesnej kultury.

Przedstawiany jest również obszerny wybór filmów Morrisa, a także zapisy performansów z lat 60tych.

W ramach wystawy powstała nowa praca w przestrzeni miejskiej. Labirynt z drucianej siatki stanął przed ms2.

Wystawa nie ma charakteru obszernej retrospektywy lecz przestrzennego eseju, który można czytać w kontekście prac teoretycznych Morrisa. Po raz pierwszy ukazały się one w tłumaczeniu na język polski w ramach trzytomowego wydawnictwa towarzyszącego wystawie.

Wystawa realizowana we współpracy z Museum Abteiberg w Mönchengladbach.

Wszystkie prace można oglądać do 24 października w ms2 w Manufakturze.

Źródło: msl.org.pl
Fotografia: Robert Morris, Two Columns 1961/1973, kolekcja Museum Abteiberg, Mönchengladbach, Sparkassenstiftung für Kunst und Kultur, widok wystawy , zdjęcie Uwe Riedel (c) 2010 Robert Morris / Artists Rights Society (ARS), New York

db

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz