piątek, 23 lipca 2010

"W ogrodzie fantazji"


Austria, Wiedeń, Essel Museum, do 26 września 2010

Retrospektywna wystawa prac Niki de Saint Phalle w Essl Museum w Wiedniu zatytułowana "W ogrodzie fantazjii", prezentuje wczesne ambalarze, prace z serii „obrazy strzelane”, rzeźby z Ogrodu Tarota w Toskanii oraz „Nany” - słynne prace, które przyniosły artystce sławę.

Niki de Saint Phalle urodziła się we Francji w 1930 roku, zmarła w Stanach Zjednoczonych 21 maja 2002 roku. Ważnym momentem w jej życiu było poznanie Jeana Tinguely'ego oraz krytyków i artystów związanych z grupą Nowych Realistów. Artystka w latach 60. zasłynęła jako autorka „serii obrazów strzelanych”. We wnętrzu białego obrazu de Saint Phalle umieszczała pojemniki z farbą, które po jego przestrzeleniu wypływały i malowały dzieło. W tej samej dekadzie stworzyła swoje pierwsze rzeźby.

Międzynarodową sławę przyniosły jej również plenerowe rzeźby i instalacje realizowane wspólnie z Jeanem Tinguelym. Artystka znana jest również z realizacji Ogrodu Tarota w Garavicchio w Toskanii, gdzie stworzyła monumentalne figury zainspirowane kartami Tarota.

Fot. La tempérance, 1985, Michael Herling/Aline Gwose © N.C.A.F. – Donation Niki de SAINT PHALLE Sprengel Museum Hannover / VBK, Wien, 201

źródło: www.essl.museum

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz