sobota, 15 stycznia 2011

Futurystyczna rekonstrukcja wszechświata


Na Zamku Królewskim w Warszawie do 13 lutego można zobaczyć pokaz malarstwa i plakatów Fortunato Depero. Wystawa “Depero Futurysta”, zorganizowana przez Włoski Instytut Kultury z okazji 50 rocznicy śmierci artysty, jest kontynuacją cyklu wystaw, rozpoczętego wcześniej wystawami „Karty Futurystyczne” i „Kolekcjonować Futuryzm”, a zorganizowanymi w październiku 2009 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskiego z okazji Stulecia ogłoszenia „Manifestu Futurystycznego”.

„Depero Futurysta” stanowi więc jeszcze jedną okazję do refleksji nad złożonością artystyczno- literackiego ruchu, który na początku XIX wieku objął, poza Włochami, większą część krajów Europy.

Wystawa ta, która prezentuje wybitne dzieła malarza - autora Manifestu „Rekonstrukcja futurystyczna Wszechświata”, pochodzące w większości z prywatnych kolekcji włoskich, ma na celu przedstawienie publiczności polskiej pełnego obrazu jego niejednorodnego dorobku artystycznego i rewolucyjnego podejścia do technik artystycznych i języka wyrazu, wprowadzonych przez artystę z Rovereto: jego futurystyczne obrazy i różnorodność ekspresji artystycznej, poczynając od mozaik na materiale po wielobarwne reklamy, czynią z niego prekursora współczesnego designu.


Obrazy Depero ucieleśniają idee futuryzmu: dynamikę, witalizm, ruch. Uproszczone,„mechaniczne” sylwetki i rytmicznie zgeometryzowane tła w intensywnych barwach emanują ekspresją. Futurystyczne obrazy Depero z lat 20. i 30. mają w sobie wiele cech kubistycznych. Projekty plakatów przypominają po raz kolejny, że Depero był prekursorem designu. We Włoszech opracowywał m.in. reklamy dla Campari, w Nowym Jorku projektował okładki „Vogue’a”, „Vanity Fair”, „New Yorkera”, „Movie Makers”. W 1932 roku ogłosił manifest futurystyczny sztuki reklamy. Uważał, że do niej należy przyszłość, gdyż jest wszechobecna w miejscach publicznych. Dzięki niej każdy obcuje ze sztuką na co dzień. Wszystkie prace Depero wyróżnia indywidualny styl, w którym dynamika przeplata się z liryką. W 1959 roku artysta ufundował w rodzinnym mieście Roverto pierwsze muzeum futurystyczne na świecie.


"Depero Futurysta", Zamek Królewski w Warszawie, do 13 lutego 2011


Czy podoba się Państwu ten blog? Jeśli tak- to prosimy o oddanie głosu w konkursie na Blog Roku przez wysłanie SMS-o treści B00159 na numer 7122 . Koszt sms-a to 1,23 zł, a dochód zostanie przekazany na organizację turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych.


Fot.1.plakat do wystawy na podstawie; Fortunato Depero, Lettrice e ricamatrice, 70 x100cm, olej, 1920 by SIAE 2008
2.Fortunato Depero, Bevitore di Anacapri, cm 160 x 150, olej, 1921 by SIAE 2008
Źródło: materiały prasowe

Katarzyna Kucharska

http://www.napiorkowska.pl
http://www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz