środa, 5 stycznia 2011

Kolekcja Dennisa Hoppera na aukcji w Christie's


Kolekcja Dennisa Hoppera – aktora, odtwórcy głównej roli i reżysera kultowego filmu Easy Rider zostanie zlicytowana 10 i 11 stycznia 2011 w Domu Aukcyjnym Christie's w Nowym Jorku.

Zmarły w tym roku aktor przez 60 lat kolekcjonował prace artystów, którzy są dziś ikonami sztuki XX wieku. Hopper zgromadził między innymi prace Andy'ego Warhola, Cindy Sherman, Juliana Schnabla, Roberta Rauschenberga, Annie Leibovitz, Basquiata, Banksy'ego i wielu innych.

Na aukcję trafi ok. 250 prac, w tym obrazy, zdjęcia, designerskie meble i pamiątki Hoppera, np. pierwszy plakat filmu "Easy Rider". Szacuje się, że zysk wyniesie od 9 do 15 mln dol. Dom aukcyjny zapowiada to wydarzenie, jako najważniejszą aukcję w 2011 roku. Popularność medialna kolekcjonera a także słynne nazwiska artystów przyciągną zapewne na aukcję wielu przyszłych nabywców dzieł.

Wśród wystawianych prac znajdzie się portret Hoppera z 1971 roku, autorstwa Andy Warhola, z którym artysta się przyjaźnił. Jednak największy zysk ma przynieść inne dzieło z kolekcji - „Untitled” Jeana-Michela Basquiata. Aktor kupił obraz za 17 tys. dol. krótko przed śmiercią malarza, a dziś dzieło wyceniane jest na 7 milionów.

Czy podoba się Państwu ten blog? Jeśli tak- to prosimy o oddanie głosu w konkursie na Blog Roku przez wysłanie SMS-o treści B00159 na numer 7122 . Koszt sms-a to 1,23 zł, a dochód zostanie przekazany na organizację turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych.


Fot. Andy Warhol „Dennis Hopper, sitodruk na płótnie, 101,6 x 101,6 cm, 1971 rok


Źródło: www.christies.com
informacje prasowe
aw

www.napiorkowska.pl
www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz