piątek, 7 stycznia 2011

Ryzykowna podróż "Damy z gronostajem" do Londynu.Genialne dzieło Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem” ma być jednym z najcenniejszych obrazów mistrza włoskiego renesansu wystawionych przez brytyjską Galerię Narodową (National Gallery). Na wystawie "Leonardo - malarz mediolańskiego dworu" w 2011 roku pokazane zostaną również obrazy Leonarda z Luwru, Ermitażu i Pinakoteki Watykańskiej.


Dzieło przechowywane jest w Muzeum Czartoryskich w Krakowie i właśnie stamtąd ma wyruszyć w podróż do Londynu. Według opinii ekspertów ds. konserwacji transport może być bardzo niebezpieczny i grozi nieodwracalnym uszkodzeniem dzieła chociażby w skutek wstrząsów.

Cytowany w niedzielę, przez pismo „Observer” Michael Daley (kierujący brytyjskim oddziałem organizacji ArtWatch, czuwającej nad sprawami konserwacji dzieł sztuki) nazywa pomysł "zupełnym szaleństwem" i twierdzi, że nawet przenoszenie obrazu z sali do sali jest niebezpieczne, a co dopiero podróż z kraju do kraju. Odmiennego zdania jest Ministerstwo Kultury, które wydało pozwolenie na wypożyczenie dzieła do galerii w Londynie.

Bezcenna praca Leonarda da Vinci z ok.1490 roku. Wykonana jest w technice olejnej, z użyciem tempery, na desce orzechowej o wymiarach 54,7 na 40,3cm. Portret przedstawia Cecylię Gallerani, utrzymankę władcy Mediolanu Ludwika Sforzy, mecenasa sztuki i patrona Leonarda. Kobieta nie przypadkowo sportretowana została z gronostajem (łasiczką). Grecka nazwa galée zawiera się w nazwisku Gallerani - jest więc nawiązaniem do nazwiska modelki. Zwierzątko jest również czytelnym symbolem Ludovica Sforzy, nazywanego przez współczesnych "Ermellino", w nawiązaniu do prestiżowego Orderu Gronostaja, którego był kawalerem i którego wizerunku używał jako swojego godła. Praca została wystawiona w Krakowie w 1876 roku. W czasie drugiej wojny światowej przechowywano ją w Dreźnie skąd skradziona trafiła do Niemiec. Do Krakowa powróciła po zakończeniu wojny. Dzieło zostało ubezpieczone na kwotę 300 mln euro.

Czy podoba się Państwu ten blog? Jeśli tak- to prosimy o oddanie głosu w konkursie na Blog Roku przez wysłanie SMS-o treści B00159 na numer 7122 . Koszt sms-a to 1,23 zł, a dochód zostanie przekazany na organizację turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych.


fot. e.g. Frank Zöllner (2000). Leonardo da Vinci, 1452-1519. Taschen. ISBN 38-22859-79-6
źródło: www.kultura.dziennik.pl
ms
www.napiorkowska.pl
www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz