piątek, 14 stycznia 2011

Mirosław Bałka w Zamku Ujazdowskim


Wystawa "Fragment" w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie to pierwsza prezentacja o charakterze retrospektywnym poświęcona pracom wideo Mirosława Bałki, jednego z najbardziej znanych współczesnych artystów polskich.

Wyjątkową rolę w twórczości Bałki odgrywa wideo, chociaż artysta znany jest głównie jako rzeźbiarz. Tytuł wystawy "Fragment" podkreśla odrębność tej dziedziny sztuki w dorobku artystycznym Bałki. Mimo to, dzięki sztuce wideo artysta wprowadził do swojej dotychczasowej twórczości zarówno nowe formy artystyczne jak i tematy. Stanowiły one przedłużenie jego pracy rzeźbiarskiej i pozwoliły mu wykroczyć poza nią i spojrzeć na nią z nowego punktu widzenia.

Na wystawie "Fragment" przedstawione są prace wideo z ostatnich dwunastu lat twórczości Bałki: od najstarszych, z 1998 roku, po najnowsze, z 2010 roku, prezentowane po raz pierwszy. Ekspozycja została ciekawie zaaranżowana. Część projekcji wideo wyświetlana jest na ekranach umieszczonych na podłodze, pokrytych dodatkowo warstwą soli, która ma w twórczości artysty symboliczne znaczenie.

Wystawa przedstawia prace, które są najbardziej znane i przeszły już do klasyki sztuki współczesnej, w tym m.in. "Winterreise" z 2003 roku, na którą składają się filmy "Bambi" i "Pond", "Carrousel" z 2004 roku (zakupiona w 2010 roku do kolekcji Tate Modern) oraz "BlueGasEyes" z 2004 roku. Pokazywane są również prace mniej znane i zupełnie nowe, a wśród nich m.in. "Bottom" z 1999/2003 roku, "Narayama" z 2002 roku, "Michelangelo Buonarotti Reading" (2004), "Flagellare A,B,C" z 2009 roku oraz "Apple T." z 2009/2010 roku.

Wystawie towarzyszy prezentacja filmów pod nazwą "Mirosław Bałka: Rzeźbiarski Klub Filmowy" (filmy zostały wybrane przez samego artystę, uznane przez niego za ważne, jako punkty odniesienia lub możliwe inspiracje, dla jego twórczości) oraz cykl spotkań z humanistami, intelektualistami, krytykami i historykami sztuki, poświęconych twórczości artysty.


Wystawa czynna do 3 kwietnia 2011
Kurator: Marek GoździewskiCzy podoba się Państwu ten blog? Jeśli tak- to proszę o oddanie głosu w konkursie na Blog Roku przez wysłanie SMS-o treści B00159 na numer 7122 . Koszt sms-a to 1,23 zł, a dochód zostanie przekazany na organizację turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych.


Fot. M. Bałka „Winterreise” 2003 rok, kadr z filmu
Źródło: www.csw.art.pl
aw

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz