poniedziałek, 17 stycznia 2011

Ostatnie dzieło Caravaggia u Rembrandta


Muzeum Rembrandta w Amsterdamie przygotowało dla miłośników sztuki dawnej prawdziwą niespodziankę. Wystawiono prawdopodobnie ostatni obraz Caravaggia- Wypoczywającego św. Jana Chrzciciela z 1610 roku.Wypoczywający Św. Jan Chrzciciel Caravaggia został odkryty w 1976 roku.  Pochodzący z monachijskiej kolekcji prywatne obraz jest wystawiony z pewnością w najbardziej szczególnym ze szczególnych miejsc - Domu Rembrandta - w pracowni artysty. Rembrandta uważa się bardzo często za głównego artystycznego spadkobiercę Caravaggia. Dramaturgia wielkich emocji wypełniająca ich dzieła, niezwykłe światło i uderzający realizm ukazywanych scen czynią z nich niewątpliwie dwóch wielkich geniuszy barokowego malarstwa europejskiego.

Rembrandt prawdopodobnie nigdy nie miał okazji oglądać oryginalnych dzieł Caravaggia, ale z pewnością twórczość Włocha nie była mu obca. Niejednokrotnie miał on możliwość obcowania ze sztuką tak zwanych ‘Utrecht Caravaggisti’. Byli to artyści, którzy do Utrechtu przybyli po latach zamieszkiwania w Rzymie w początkach XVII wieku i którzy mieli niejednokrotnie okazję podziwiać twórczość Caravaggia; co więcej, oni byli nią zafascynowani i niechybnie należeli do najznakomitszych i najwierniejszych odtwórców i naśladowców rzymskiego mistrza. To u nich Rembrandt miał szansę uważnie studiować słynną już potem grę światła: chiaroscuro.

Ale Rembrandt nie byłby sobą, gdyby starał się być jedynie naśladowcą Caravaggia – nawet gdyby w historii sztuki miał się okazać najznakomitszym ze wszystkich. Po prostu był sobą.

Postać Jana zwanego Chrzcicielem była jednym z bardzo ważnych i bardzo często podejmowanych w twórczości Caravaggia tematów. Ale nie sposób jednoznacznie zdefiniować i zinterpretować relacji, jakie połączyły barokowego malarza włoskiego z jego własnym, subiektywnym wyobrażeniem biblijnego świętego. Pozostaje zatem niedopowiedzeniem będącym przyczyną dla dalszych poszukiwań i prób interpretacji.

Wyeksponowany ostatni obraz Caravaggia można oglądać do 13 lutego 2011 roku, Muzeum Rembrandta, Amsterdam, Holandia

Fot. Caravaggio, Wypoczywający Św. Jan Chrzciciel, ok. 1610, 106 × 179.5 cm, olej na płótnie, kolekcja prywatna, Monachium
Źródło: www.rembrandthuis.nl, materiały prasowe
tj

www.napiorkowska.pl
www.osztuce.blogspot.com


Czy podoba się Państwu ten blog? Jeśli tak- to proszę o oddanie głosu w konkursie na Blog Roku przez wysłanie SMS-o treści B00159 na numer 7122 . Koszt sms-a to 1,23 zł, a dochód zostanie przekazany na organizację turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz