sobota, 22 stycznia 2011

Max Oppenheimer - Mahler i muzykaJeszcze przez miesiąc w Górnym Belvedere możemy oglądać monumentalne dzieło Maxa Oppenheimera – Gustav Mahler dyrygujący Wiedeńskimi Filharmonikami. Wystawa jest dopełnieniem obchodów 150 urodzin Gustava Mahlera, wielkiego austriackiego kompozytora i dyrygenta.

Max Oppenheimer, obok Egona Schiele i Oskara Kokoschki jeden z najważniejszych ekspresjonistów austriackich - urodził się 1 lipca 1885 w Wiedniu i tamże, w wieku 15 lat, podjął studia artystyczne. Po śmierci ojca, w 1903 roku, przeniósł się do Pragi, gdzie kontynuował naukę w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych.

W 1906 roku uczestniczy w XVI Wystawie Wiedeńskiej Secesji, w 1908 i 1909 – w słynnym Kunstschau. Począwszy od roku 1911 Mopp – jak się już wtedy podpisuje Max Oppenheimer – wystawia swe prace indywidualnie w muzeach i galeriach całej Europy: w Monachium, gdzie jego obrazy wywołują swego rodzaju skandal, w Zűrichu, w Mannheim, w Kolonii, Berlinie, Genewie, Wiedniu i wielu jeszcze innych, pięknych miejscach. W 1923 roku jego ‘Orkiestra’ – pierwsza wersja „Filharmoników’ – prezentowana jest z dużymi honorami podczas jesiennej wystawy w Grand Palais w Paryżu, a dwa lata potem – podczas III Biennale w Rzymie.

Austriacki artysta Max Oppenheimer był jednak pochodzenia żydowskiego i to przesądziło w znacznej mierze o jego późniejszych losach. W 1938 roku Mopp zmuszony zostaje do ucieczki do Szwajcarii, by w styczniu 1939 znaleźć się już za Oceanem. W latach 1940 i 1941 ‘Filharmonicy’ – obraz wciąż jeszcze wtedy nieukończony – prezentowany jest w Nowym Jorku, San Francisco, Milwaukee, Chicago i Seattle. Artysta uznaje go za skończony dopiero w 1952 roku: dwa lata potem, 19 maja 1954, Oppenheimer umiera w Nowym Jorku.

Wystawę można oglądać do 13 lutego 2011 roku, Belvedere Museum, Wiedeń, Austria.

fot. Max Oppenheimer, Fiharmonicy, 1926-1952, 302 x 465 cm, olej i tempera na płótnie na drewnie, Owned by the Artothek des Bundes, on permanent loan to the Belvedere, Vienna © Belvedere Vienna, Courtesy of Belvedere Wien
źródło: www.belvedere.at
tj

www.napiorkowska.pl
www.osztuce.blogspot.com


Czy podoba się Państwu ten blog? Jeśli tak- to proszę o oddanie głosu w konkursie na Blog Roku przez wysłanie SMS-o treści B00159 na numer 7122 . Koszt sms-a to 1,23 zł, a dochód zostanie przekazany na organizację turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz