środa, 12 stycznia 2011

Henryk Hektor Siemiradzki - czyli jak się tworzy Muzeum

Henryk Hektor Siemiradzki zdobył za życia sławę, jaką nie mógł się nigdy wcześniej, ani później poszczycić żaden polski artysta. Znany i ceniony od Rzymu po Galerię Trietiakowską w Moskwie.

Urodzony w 1843 w majątku Pieczeniegi w pobliżu Charkowa, zmarł w 1902 w Strzałkowie koło Częstochowy. Był uczniem petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych, później członkiem wielu akademii europejskich. Artysta wybitny - znany na całym świecie reprezentant akademizmu w malarstwie europejskim. Pomimo przypisywania mu rosyjskiej narodowości przez tamtejszą prasę w okresie jego największych sukcesów artystycznych - Siemiradzki zawsze czuł się Polakiem.

Siemiradzki był idealistą, to dzięki jego intencji tak naprawdę powstało Muzeum Narodowe Krakowie. Malarz w 1879 roku ofiarował Krakowowi obraz Pochodnie Nerona. Dar ten zapoczątkował Muzeum Narodowe , które ulokowano w dopiero co odrestaurowanym, według projektów Matejki i Prylińskiego, gmachu Sukiennic. Do dziś obraz nosi numer ewidencyjny 1.

To właśnie "Pochodnie Nerona" (znane także jako "Świeczniki chrześcijaństwa")pozostaną na wieki największym sukcesem Siemiradzkiego. Namalował je zainspirowany tekstem roczników Korneliusza Tacyta, w których natrafił na wzmiankę, iż oskarżywszy chrześcijan o podpalenie Rzymu Neron kazał ustawić w swych cesarskich ogrodach pale, do których przywiązywano chrześcijan, a następnie podpalano. Wystawienie obrazu na Wystawie Powszechnej w Wiedniu w 1876 roku było wielkim wydarzeniem.

Na fali tego sukcesu Siemiradzki został przyjęty do licznych akademii - Albertina w Turynie, rzymskiej, paryskiej, we Francji otrzymał także Legię Honorową. Jego portret umieszczono w Galerii Ufizzi we Florencji w panteonie arcymistrzów, a petersburska akademia nagrodziła go profesurą.

Był autorem wielu obrazów, a także kurtyn teatrów w Krakowie (1896) oraz we Lwowie (1900).


W kolekcji Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej znajdują się projekty plafonu do Pałacu Zawiszów w Warszawie z ok 1880-90 roku.

Został pochowany w krypcie zasłużonych na krakowskiej Skałce.


fot. Pochodnie Nerona (Świeczniki chrześcijaństwa),1876. Olej na płótnie. 305 x 704 cm. , Muzeum Narodowe, Kraków.
źródło: www.pinakoteka.zascianek, www.culture.pl

Katarzyna Kucharska

www.napiorkowska.pl
www.osztuce.blogspot.com

Czy podoba się Państwu ten blog? Jeśli tak- to prosimy o oddanie głosu w konkursie na Blog Roku przez wysłanie SMS-o treści B00159 na numer 7122 . Koszt sms-a to 1,23 zł, a dochód zostanie przekazany na organizację turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz