wtorek, 11 stycznia 2011

Pablo Picasso w Zürichu


Kunsthaus Zürich z okazji stulecia istnienia instytucji, przypomina pierwszą retrospektywną wystawę twórczości Pabla Picassa, która miała miejsce w owym muzeum w 1932 roku.

Wystawa w Zűrichu była pierwszym pokazem prac Pabla Picassa w instytucji muzeum. Ekspozycję otwarto 11 września 1932 roku. Wcześniej artysta  prezentował swe dzieła jedynie w  galeriach. Zanim zdecydował się przyjąć zaproszenie Kunsthaus w Zűrichu, rozważał jeszcze inne miejsca: muzea amerykańskie, niemieckie i szwajcarską Bazyleę.

Wystawa była przełomowym momentem w historii sztuki współczesnej, ponieważ artysta po raz pierwszy w historii sam dobrał dzieła do ekspozycji a także zaaranżował je według własnej koncepcji. Zaprezentowanych zostało prawie dwieście prac Picassa z „kolorowych” okresów, a także z okresu kubizmu, neoklasycyzmu i surrealizmu.

Wystawa odniosła również duży sukces biznesowy. Muzem odwiedziło 34 000 osób w ciągu dziewięciu tygodni a wpływy ze sprzedaży biletów były, jak na owe czasy, imponujące.

Odtworzenie retrospektywnej wystawy Picassa w Kunsthaus Zürich było kosztownym i skomplikowanym logistycznie przedsięwzięciem. Muzeum zgromadziło ponad 70 prac z nowojorskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Metropolitan Museum w Londynie, Tate Modern, Museo Thyssen-Bornemisza w Madrycie oraz od prywatnych kolekcjonerów.

Wystawa potrwa do 30 stycznia 2011

Czy podoba się Państwu ten blog? Jeśli tak- to prosimy o oddanie głosu w konkursie na Blog Roku przez wysłanie SMS-o treści B00159 na numer 7122 . Koszt sms-a to 1,23 zł, a dochód zostanie przekazany na organizację turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych.


Fot. Pablo Picasso, The Yellow Belt: Marie-Thérèse, 1932 , 131x97 cm, olej na płótnie
Źródło: www.kunsthaus.ch
aw

www.napiorkowska.pl
www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz