poniedziałek, 25 lipca 2011

Jan, Stanisław i Piotr Młodożeniec


Jarosław Iwaszkiewicz pisał, że rodzina Młodożeńców jest bardziej zasłużona dla polskiej kultury niż dynastia Sasów. Wszystko wzięło swój początek od poety-futurysty - Stanisława Młodożeńca. To on był jednym z twórców publikacji "Nuż w bżuhu - jednodńuwka futurystuw". Przyjaźnił się ze środowiskiem malarzy, zwłaszcza z grupą "Kapistów" , do których należeli m.in. Irena Solska i Stefan Jaracz. Żonaty z malarką, Wandą Arlitewicz. Mieli dwoje dzieci, córkę Zuzannę i syna Jana, który, czy to za sprawą Matki, czy też może "Kapistów", został słynnym grafikiem i malarzem.

Jan Młodożeniec urodził się w 1929 roku w Warszawie. Studiował na PWSSP w katedrze grafiki i plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. Już w trakcie studiów projektował plakaty i grafiki, współpracował z wieloma wydawnictwami, centralą Wynajmu Filmów, teatrami i muzeami. Ponad 40 wystaw indywidualnych, w Polsce i zagranicą; brał udział we wszystkich ważniejszych międzynarodowych przeglądach plakatu - w Warszawie, Brnie, Lahti, Toyamie, Chaumont, Colorado... Laureat niezliczonych nagród, złotych i srebrnych medali na krajowych i międzynarodowych wystawach.


Co zachwyca w twórczości Jana Młodożeńca? Wybitna umiejętność posługiwania się minimum środków wyrazu przy przekazaniu maksimum treści; kolor, prostota, cały świat w jednym symbolu. Mówił: "Każdy kolor jest dobry, aby we właściwym sąsiedztwie" - Jan Młodożeniec bez wątpienia wiedział, które kolory uczynić sąsiadami. Bez kolorów też radził sobie doskonale, czego dowodem jest słynna okładka "Pierwszego kroku w chmurach" Marka Hłaski.Synowie Jana Młodożeńca - Piotr i Stanisław - to również artyści.

Starszy Stanisław zajmuje się malarstwem. Ukończył warszawską Akademie Sztuk Pięknych w pracowniach profesorów Michała Byliny i Jacka Sienickiego. Jego prace inspirowane są tradycjami wielkich awangard pierwszej połowy XX wieku, maluje zarówno obrazy realistyczne, figuratywne, jak i abstrakcje. Od niemal 30 lat mieszka i tworzy w Nowym Jorku. Prace Stanisława Młodożeńca były prezentowane w trakcie warszawskiego festiwalu "New New Yorkers" w 2004 roku.
Artysta chłonie nowojorski koloryt i atmosferę, co doskonale widać w jego twórczości: tętniące życiem i dobrą energią obrazy przypominają nieraz uliczne graffiti. Niektóre monochromatyczne, inne niezwykle barwne. Niektóre przedstawiają geometryczne labirynty składające się z linii, inne złożone są z konfiguracji ludzkich ciał. Na jego twórczość składają się również abstrakcje, na których namalowane są białe linie utworzone z nazw osobistości świata muzyki. Dla Stanisława Młodożeńca bardzo ważna jest Sztuka jaka taka: muzyka, literatura i malarstwo odgrywają w jego życiu równorzędne, pierwszoplanowe role.
Podobnie jak Ojciec, projektuje również plakaty.
Piotr Młodożeniec to przede wszystkim grafik. Zrobiło się o nim głośno za sprawą zespołu U2. Bono, uczynił zaprojektowany przez Piotra Młodożeńca znak COEXIST symbolem swojej światowej trasy koncertowej. Lider zespołu zauważył napis namalowany sprayem w metrze - znak stał się nie tylko plastycznym logo, lecz także ideowym motto koncertów 2005 roku.

Wraz z Markiem Sobczykiem założyli firmę "Zafryki" - zajmują się tworzeniem plakatów i grafik.Zapraszamy do zapoznania się z pracami Jana i Stanisława Młodożeńców w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.


Katarzyna Duda
Źródła:

http://www.rp.pl/artykul/592369.html
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,2793750.html


Fot. 1: Jan Młodożeniec: Cannes 1995 - ze zbiorów Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Fot. 2: Jan Młodożeniec (http://mapakultury.pl/art,pl,mapa-kultury,95160.html)
Fot. 3: Jan Młodożeniec: Pierwszy krok w chmurach, okładka zbioru opowiadań Marka Hłaski (http://mapakultury.pl/art,pl,mapa-kultury,95160.html)
Fot. 4: Stanisław Młodożeniec (http://www.artinfo.pl/?pid=events&sp=relation&id=5850&lng=1)
Fot. 6: Stanisław Młodożeniec: Peyzaż; 41,5 x 33 cm, 2009 r. - ze zbiorów Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Fot. 7: Piotr Młodożeniec: Coexist (http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,2793750.html)
Fot. 8: Piotr Młodożeniec (http://www.artinfo.pl/?pid=events&sp=relation&id=179&lng=1)Polecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz