czwartek, 21 lipca 2011

„Salvadore Dali. Le Surrealisme, c’est moi!“


Wystawa w wiedeńskiej Kunsthalle „Salvadore Dali. Surrealizm to ja!“ to konfrontacja wybranych dzieł Salvadora Dali z pracami współczesnych twórców. Dzieła światowej sławy hiszpańskiego surrealisty eksponowane są we współczesnym kontekście, w otoczeniu wybranych obrazów, instalacji, rzeźb i prac video takich współczesnych artystów jak: Glenn Brown, Markus Schinwald czy Francesco Vezzoli.

Łącznie prezentowanych jest 70 oryginalnych prac Salvadora Dali. Wystawa ma podkreślać nowe aspekty, innowacyjne impulsy oraz wizjonerski często niedoceniany charakter prowokacyjnej twórczości Daliego.

Glenn Brown, Song to the Siren

Kontrowersje towarzyszyły Daliemu już od pierwszej jego wizyty w Paryżu w 1927 roku. Artysta spotkał się wtedy z Picassem w jego atelier, gdzie ten ostatni pokazywał Dalemu swoje obrazy. Obrazy wywarły na nim wielkie wrażenie. Niedługo po tym zdarzeniu Salvador nie wahał się jednak powiedzieć, że jeden jego obraz jest więcej wart niż wszystkie obrazy Picassa.

Po przeprowadzce do Paryża, za wstawiennictwem Joana Miro, Salvador Dalí stał się pełnoprawnym członkiem grupy surrealistów skupionych wokół Andre Bretona, twórcy trzech Manifestów Surrealizmu. W 1928 powstał pierwszy obraz Dalego uznawany za surrealistyczny: „Miód jest słodszy od krwi”. Dalí w krótkim czasie stał się znaczącą postacią w tej grupie. Artysta wszedł na drogę surrealizmu, która przez wchodzenie w świat podświadomości przywoływany podczas snu uczyniła go sławnym.

Salvador Dali mawiał o sobie nie tylko: "Surrealizm to ja". Bez mrugnięcia okiem ogłaszał, że skromność nie jest jego specjalnością, o swoim życiu zaś mawiał: "W wieku sześciu lat chciałem zostać kucharką. Kiedy miałem siedem – Napoleonem. Odtąd moja ambicja nie przestawała rosnąć, podobnie jak moja mania wielkości. Gdy miałem lat piętnaście, chciałem być Dalim i zostałem nim". Wystawa w wiedeńskiej Kunsthalle potrwa do 23 października. Zapowiada się ekscytująco, będąc w Wiedniu na pewno warto na nią zajrzeć.

Katarzyna Kucharska


fot.1.Philippe Halsman und/and Salvador Dalí, Daí’s Mustache, 1953, materiały prasowe

fot.2.Glenn Brown, Song to the Siren, 2009, materiały prasowe

źródło: www.kunsthallewien.at


Polecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com

3 komentarze:

 1. There is certainly a great deal to learn about this issue.
  I like all of the points you've made. sharpcutzncolor.blogspot.Kr, http://popoknet.blogspot.com/2007/07/patriotik-minus-one-instrumental.html

  OdpowiedzUsuń
 2. It's hard to come by experienced people for this subject, but you sound like you know what you're talking about!
  Thanks więcej info na te stronie, http:
  //www.skarzysko.org/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=BridgettD

  OdpowiedzUsuń
 3. Appreciate this post. Will try it out.
  See this: abducts.szczecin.pl,
  http://abloom.waw.pl/bez-kategorii/ruchanko/

  OdpowiedzUsuń