środa, 20 lipca 2011

Rozbieranie Ewy. Twórczość artystek kręgu hiszpańskojęzycznego XX i XXI wieku


Instytut Cervantesa w Krakowie zaprasza na wystawę dzieł artystek kręgu kultury hiszpańskojęzycznej.
Jaka była rola kobiety w świecie artystycznym? Jak zmieniała się działalność artystyczna kobiet od epoki awangardy, poprzez lata 60. i 70. XX wieku, do dnia dzisiejszego? Kiedy kobiety zaczęły być aktywnymi uczestniczkami świata artystycznego? Na te i inne pytania odpowiada wystawa "Rozbieranie Ewy". Zobaczymy na niej prace takich artystek, jak: Frida Kahlo, María Antonia Dans, Ester Ferrer, Concha Jerez, Eva Lootz, Marina Nuñez, Naia del Castillo, Diana Larrea, etc.

Dzięki fotografiom, obrazom, rzeźbom, filmom i instalacjom pochodzącym z licznych kolekcji prywatnych poznajemy świat kobiecej sztuki od środka. Stajemy się świadkami stopniowej emancypacji i wyzwolenia.

Jednym z cenniejszym dzieł, które zobaczymy na wystawie, jest pamiętnik Fridy Kahlo, pełny jej najintymniejszych przemyśleń i ilustracji. Fascynująca fotografia Nai del Castillo pt. "Sroka" przedstawia kobietę w złotym stroju wyszytym z 12 tysięcy pereł, zwraca uwagę na - dosłowne - przytłoczenie bogactwem. Artystki kontestujące i transgresyjne. Z początku milczący świadkowie przemykającego obok świata, osiągają pełnię możliwości ekspresji artystycznej, wielokrotnie negując swoją pozycję we współczesnym świecie. Obecnie w galeriach swoje prace wystawia równa liczba kobiet i mężczyzn. Co dalej? Zanim się tego dowiemy, poznajmy drogę, którą przebyły hiszpańskojęzyczne artystki.


Wystawa trwa do 2 października w Instytucie Cervantesa w Krakowie.


Katarzyna Duda


Źródło - warto zajrzeć!
http://cracovia.cervantes.es/FichasCultura/Ficha74232_61_29.htm


Fot. 1: Frida Kahlo (mat. prasowe)
Fot. 2: Naia del Castillo: Sroka (http://www.desantosgallery.com/photographers/naia-del-castillo-2/)
Fot. 2: Esther Ferrer (mat. prasowe)
Polecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz