poniedziałek, 11 lipca 2011

Obraz Pietera Brueghela Młodszego w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Lato pełną piersią, tymczasem we wrocławskim Muzeum Narodowym możemy oglądać obraz Pietera Brueghela Młodszego "Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i klatką na ptaki". Tylko do 31 lipca!

Obrazy Pietera Brueghela Starszego cieszyły się ogromną popularnością już za życia artysty - po śmierci popyt na jego prace wzrósł, więc na rynku pojawiły się liczne repliki jego dzieł. Kopiowaniem zajęli się również synowie malarza - Jan Brueghel Starszy i Pieter Brueghel Młodszy. Ten ostatni założył duży warsztat i wraz z pomocnikami pracował nad replikami na masową skalę.

Pieter Brueghel Młodszy urodził się w Brukseli w 1564/1565 roku. Nadano mu przydomek "Piekielny" - w jego obrazach nad wyraz często pojawiał się motyw ognia lub piekła, lubował się w bijatykach i karczemnych scenach. Malarskiego warsztatu najprawdopodobniej nauczyła go babcia - ojciec zmarł gdy Pieter Młodszy miał zaledwie kilka lat."Pejzaż zimowy z pułapką na ptaki" doczekał się 127 replik - tylko 45 z nich zostało uznanych za dzieło Pietera Młodszego. Obraz wystawiany we Wrocławiu jest jedną z pierwszych powtórek prototypu znajdującego się w antwerpskim muzeum Mayer van den Bergh.

Prezentacja pracy Pietera Młodszego - na co dzień znajdującej się w magazynie Muzeum - jest zapowiedzią stałej wystawy malarstwa europejskiego, która zostanie otwarta w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w 2012 roku.

Katarzyna Duda


Źródła - warto zajrzeć!
http://www.mnwr.art.pl/CMS/aktualnosci/Brueghel.html

Fot. 1: Pieter Brueghel Młodszy: Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i klatką na ptaki (http://sztukatulka.pl/)
Fot. 2: Pieter Brueghel Młodszy: Dobry pasterz (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e2/Pieter_Brueghel_II-The_good_shepherd_mg_3018.jpg)


Polecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz