niedziela, 24 lipca 2011

Nieznany obraz Michała Anioła?


Ceniony włoski konserwator i światowy autorytet w tej dziedzinie - Antonio Forcellino - ogłosił, że znajdujący się w Oksfordzie obraz Ukrzyżowania z Madonną, św. Janem i dwoma aniołami, wyszedł spod pędzla Michała Anioła.

Obraz wisi w placówce wspierającej studia teologiczne - Campion Hall w Oksfordzie. Dotychczas uznawano go za pracę Marcello Venustiego, tworzącego w tym samym okresie, co Buonarroti.

Antonio Forcellino zbadał obraz, stosując nowoczesne techniki podczerwieni, które pozwalają na zorientowanie się, co jest pod zewnętrzną warstwą farby bez usuwania jej. Konserwator pisze o swoim odkryciu: ""Takie arcydzieło nie mogło wyjść spod ręki żadnego innego mistrza jak tylko Michała Anioła (...). Różnice między obrazem w Campion Hall a pracami Venustiego widać od razu".

To nie pierwsze spektakularne odkrycie włoskiego konserwatora - wcześniej zidentyfikował jako dzieło Michała Anioła obraz Madonny z Jezusem. Obraz wiele lat leżał za kanapą w nowojorskim domu.


"Ukrzyżowanie..." trafiło do Campion Hall w 1930 r., zakupione w domu aukcyjnym Sotheby's w Londynie. Francis Brendan Callaghan z Campion Hall stwierdził, że mimo niebywałego piękna obrazu, nie może on już wisieć na ścianie budynku instytucji - stał się zbyt wartościowy.Katarzyna DudaŹródło - warto zajrzeć!

www.independent.co.ukFot. 1: Michał Anioł (?): Ukrzyżowanie z Madonną, św. Janem i dwoma aniołami

Fot. 2: Michał Anioł: Madonna z JezusemPolecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz