środa, 10 sierpnia 2011

André Kertész w Berlinie


“Cokolwiek zrobiliśmy, Kertész zrobił to już przed nami. Zawdzięczamy mu wszystko.” Henri Cartier- Bresson

Martin-Gropius Bau w Berlinie pokazuje wielką retrospektywę ponad 300 zdjęć Kertésza. Znajdą się wśród nich mniej znane grupy dzieł, wykonane podczas jego służby wojskowej w pierwszej wojnie światowej, jak również Shots Polaroid, wykonane w okresie ostatnich latach w Nowym Jorku.

André Kertész - węgierski fotograf i dziennikarz. Dadaista. Znany z mocno zniekształconych, kobiecych aktów z 1930, z kadrów Washington Square Park, ze zdjęć tak sławnych jak np."Gabel"(1929), czy "Underwater swimmer"(1919). Trzeba powiedzieć, że Kertész wywarł może i cichy, ale bardzo intensywny wpływ na sztukę fotografii. Przez ponad 70 lat jego subtelna wizja świata powoli redefiniowała kanony. Jego fotografie są niezwykle estetyczne, łagodne, nastrojowe. Subiektywny dokument, tkwiący silnie w rzeczywistości, a zarazem chętnie posługujący się symbolami. Oto Andre Kertész.

Jego twórczość to nie tylko zaskakujące kompozycje, ale również poezja z jaką potrafił uchwycić magię prostych rzeczy i zwyczajnych sytuacji. Nowatorski styl i intuicja artystyczna Kertésza inspirowały wielu jego kolegów, twórców takich jak Brassaï, Cartier-Bresson i Capa.

Poetyckie, liryczne, zdjęcia Kertésza balansują na granicy dokumentu i subiektywnej wizji. Są pełne łagodności, ale i delikatnej ironii, dziecinnego zachwytu nad światem, ale doprawionego emocjonalnym dystansem. I paradoksalne – poprzez skupienie na szczególe potrafiły bowiem pokazać zjawiska dużo bardziej ogólne. Widać to i w reportażach, i w martwych naturach, których był niezrównanym mistrzem.

Wystawa w Berlinie potrwa do 11 września.

Katarzyna Kucharska

źródło:www.berlinerfestspiele.de

www.napiorkowska.pl

Polecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz