wtorek, 2 sierpnia 2011

Kierunek: Londyn


Londyn zaliczany jest do największych na świecie ośrodków obrotu dziełami sztuki i pozostaje jednym z największych centrów muzealnych Europy. Ponad 60 muzeów i stałych galerii przyciąga turystów z całego świata. Tegoroczne lato w Londynie obfituje w ciekawe wystawy i wydarzenia kulturalne, dlatego wszystkich zainteresowanych sztuką nie może tam zabraknąć!

Mieszcząca się w samym centrum Londynu National Gallery to olbrzymia kolekcja malarstwa europejskiego od Średniowiecza po impresjonistów. Na zwiedzających czekają tu chociażby „Słoneczniki” van Gogha, dzieła Rembrandta czy Vermeera. Poza stałą ekspozycją, polecamy dwie wystawy, które można zobaczyć do końca lata. Pierwsza ekspozycja z pewnością ucieszy wszystkich miłośników sztuki późnego średniowiecza i wczesnego renesansu. „Devotion by Design” prezentuje funkcję i rozwój włoskich ołtarzy. Ołtarze, które możemy podziwiać, tworzone były w określonym kontekście, tworząc centrum kultu dla wiernych. Wystawa prezentuje nie tylko zmiany ich struktury wizualnej, ale także ich związek z monumentalną architekturą kościelną. Na wystawie można podziwiać ołtarze takich twórców jak Pierro Della Francesca i wielu innych artystów.

Kolejną ekspozycją przygotowaną przez National Gallery jest wystawa pochodząca ze zbiorów wybitego kolekcjonera sztuki, Asbjorna Lunde, zatytułowana: „Lasy, Skały, Torrenty. Krajobrazy Norwegii i Szwajcarii”. Na wystawę składa się 45 obrazów, pokazujących podobieństwo i różnice tradycji Norwegii i Szwajcarii. Klimat, charakter, temperament narodowy, a także systemy polityczne mają w sztuce tych krajów głęboki wydźwięk. Wystawa obejmuje dzieła Johana Christiana Dahla, który w pewnym sensie wymyślił norweskie malarstwo krajobrazowe.


Stamtąd proponujemy udać się do Tate Modern - galerii sztuki nowoczesnej i młodszej siostry Tate Britain. Mieści się w byłej elektrowni na brzegu Tamizy. Dzięki oryginalnej aranżacji przestrzeni i wielu ciekawym instalacjom jest to miejsce przyciągające tak dorosłych, jak i młodszych miłośników sztuki. Galeria ta wystawia międzynarodową sztukę nowoczesną z okresu od 1900 roku do dnia dzisiejszego i zawiera prace czołowych dwudziestowiecznych artystów, takich jak np. Picasso, Warhol czy Dalì. Do początku września można tam podziwiać kolekcję ponad 150 obrazów, rysunków, rzeźb i grafik jednego z najsłynniejszych surrealistów- Joana Miro. Wystawa prezentuje wiele kluczowych dla artysty, zaskakujących, pięknych i poruszających dzieł. Pokazuje również, że za niewinną wyobraźnia artysty, leży głębokie zaniepokojenie współczesną kondycją człowieczeństwa, poczuciem tożsamości osobistej i narodowej. W malarstwie Miro możemy znaleźć ślady niepokoju i politycznego zaangażowania malarza. Miro w swoich pracach starał się odpowiedzieć na jeden z najbardziej burzliwych okresów w historii Europy- początek II wojny światowej we Francji oraz wojnę domową w Hiszpanii. Jego abstrakcyjne obrazy z przełomu 1060 i 1970 stały się znakiem oporu w czasach upadku reżimu.

Miłośnikom fotografii proponujemy wystawę „Nowe formy dokumentalne”, którą można oglądać również w Tate Modern. Ta duża, mieszcząca się w pięciu pomieszczeniach ekspozycja przedstawia ścieżki poszukiwań pięciu współczesnych fotografów: Luca Dalahaye, Mitcha Epsteina, Guya Tillima, Akrama Zaatariego oraz Borisa Mikhailova. Artyści w swoich pracach starają się pokazać siłę fotografii dokumentalnej. Twórcy podejmują różne współczesne tematy, począwszy od konfliktów zbrojnych w Iraku i Afganistanie, poprzez ukazanie studio fotograficznego w Beirucie, wyborów prezydenckich w Kongo, a kończąc na ukazaniu codziennego życia w post-sowieckiej Ukrainie. W każdej sali można zobaczyć próbę przedstawienia jednego projektu, w którym artysta odpowiada na problem związku pomiędzy wartością fotografii dokumentalnej i muzeum, jako jej kontekstu wystawienniczego-oderwanego w miejscu i czasie.


Na zakończenie kulturalnego spaceru po Londynie, koniecznie odwiedźmy Tate Britain. Prezentuje ona największą na świecie kolekcję sztuki brytyjskiej. Można tu zgłębić ponad 500 lat twórczości artystycznej, w tym dzieła najsłynniejszych artystów Wielkiej Brytanii, poczynając od Josepha Turnera (któremu poświęcone jest całe skrzydło galerii), poprzez Thomasa Gainsborough, Johna Constable’a, prerafaelitów, Williama Blake’a, po Davida Hockney’a, Francisa Bacona i współczesne prace z serii Art Now. Do końca sierpnia możemy tam podziwiać dużą ekspozycję „Akwarela”. Muzeum opisuje ją jako najbardziej ambitną próbę pokazania różnych sposobów wykorzystania akwareli. Wystawa obejmuje ponad 800 prac, spośród których możemy podziwiać między innymi rękopisy, miniatury, mapy, czy krajobrazy, w przedstawieniu których akwarela zawsze odgrywała istotną rolę. Dzięki wystawie możemy zobaczyć również rzadko pokazywane dzieła artystów takich jak J. Turner, T. Girtin, A. Kapoor czy T. Emin. Wystawa prezentuje pełną historię malarstwa akwarystycznego. Zapraszamy do Londynu!

Justyna Kiraga

„Devotion by Design: Italian Altarpieces”, National Gallery, 06.07.2011- 02.10.2011

„Forests, Rocks, Torrents. Norwegian and Swiss Landscape from the Lunde Collection.
”, National Gallery, 22.06.2011- 18.09.2011


Joan Miró
, Tate Modern, 14.04.2011- 11.09.2011


„Photography: New Documentary Forms”, L. Dalahay, M. Epstein, G. Tillim, A. Zaatari, B. Mikhailov, Tate Modern, 01.05.2011- 31.03.2012
Watercolours, Tate Britain, 16.02.2022-21.-08.2011

Fot.1 Joan Miro, Person Throwing a Stone at a Bird, 1926r.
Fot.2 Pablo Picasso, Seated Woman with Wrist Watch, 1932 r.
Fot.3 David Hockney, Pearlblossom Highway, 1986 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz