niedziela, 7 sierpnia 2011

"Złota Japonia" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


Japonia to nie tylko kraj kwitnącej wiśni, lecz także... złota. Możemy się o tym przekonać odwiedzając wrocławskie Muzeum Narodowe i wystawę "Złota Japonia".

Czy widzieliście kiedyś złotą podkładkę pod mysz lub złoconą kartę telefoniczną? Czy Panie miały okazję zmywać makijaż zdobionymi tym szlachetnym metalem bibułkami do demakijażu? Te i inne fascynujące eksponaty będziemy mogli zobaczyć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.


Złoto symbolizuje w buddyzmie oświecenie, dlatego też zawsze miało wielkie znaczenie w kulturze i sztuce Japonii. Pełne blasku złoto, chwytające i odbijające światło w pełni oddaje naukę samego Buddy. Wierzono, że złocenie posągów bóstw to najlepsza forma oddawania im czci. Złotem pokrywano nie tylko ogromne wizerunki Buddów i bodhisattwów, lecz także domowe ołtarze i małe ołtarzyki podróżne - zushi. Złoto podnosiło artystyczną i materialną wartość przedmiotów, miało również niezastąpione znaczenie propagandowe - przepych i ozdobność podkreślały potęgę ówczesnych władców, robiąc wielkie wrażenie na przybyszach z zagranicy.Większość prezentowanych na wystawie obiektów pochodzi z epoki Edo (1603-1867) i Meiji (1868-1912). Złocone wizerunki Buddy Amidy, parawany o złotych tłach, bogato zdobione złotym proszkiem pudełka na medykamenty, pojemniki na herbatę, kimona... Atrakcją wystawy będzie kinpaku - złoto płatkowe z miasta Kanazawa, znanego od wieków z wyrobu wyjątkowej jakości złota płatkowego, cenionego i używanego przez artystów do dzisiaj. Obecnie dekoruje się nim nie tylko wyroby artystyczne, lecz także kartki pocztowe, słodycze i tkaniny. Jest również składnikiem niektórych kosmetyków. Będziemy mogli obejrzeć film przedstawiający krok po kroku sposób wytwarzania kinpaku.

Warto dodać życiu nieco blasku i odwiedzić wrocławskie Muzeum Narodowe.
Wystawa trwać będzie do końca października.Katarzyna Dudawww.mnwr.art.pl

Fot.: materiały Muzeum Narodowego we Wrocławiu


Polecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz