środa, 3 sierpnia 2011

Iszchan Nazarian. Pochwała malarstwa


Iszchan Nazarian urodził się w 1946 roku w Iranie. W 1947 rodzina Iszchana przeniosła się do Armenii. Studiował a Akademii Sztuk Pięknych będącej częścią Artystyczno Teatralnego Instytutu w Erewaniu. W 1971, Iszchan przeniósł się do Warszawy i rozpoczął studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych . Dyplom uzyskał w 1975 roku na Wydziale Malarstwa. W 1983 Iszchan Nazarian wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie żyje i tworzy obecnie. Jego prace pokazuje między innymi prestiżowa Lloyd Shin Gallery prezentująca m.in. Karela Appela, Jacksona Pollocka , Francisa Bacona , Henriego Matisse`a i Paula Klee.


"Pochwała malarstwa"

Malarstwo Iszchana Nazariana poznałam kilkanaście lat temu. Zafascynowała mnie ta bardzo osobliwa twórczość. W jasnych, pełnych światła i południowej witalności obrazach odczytywałam podziw dla wielkiej tradycji malarskiej. Oczarował mnie pojemny warsztat malarski zawierający w sobie często skrajne doświadczenia artystyczne największych mistrzów XX wieku. Odkrywałam echa malarskiego języka Cezanne`a, Matisse`a, Chagalla. Twórczość Iszchana Nazariana przywodzi na myśl prostą, acz subtelną, ujmującą formę poezji Wisławy Szymborskiej.

W swobodnym, spontanicznym malarstwie Iszchana Nazariana jest wolność, odwieczny atrybut wybitnych malarzy. Artysta pozostaje niezależny od awangardowej mody, nie poddaje się ograniczeniom warsztatu, koloru, tematu. Nazarian maluje z pasji tworzenia. I tym także wpisuje się w panteon najwybitniejszych malarzy. Bardzo dosłownie – bowiem jego twórczość prezentowana jest w amerykańskich galeriach obok wybitnych twórców XX i XXI wieku.


Moje spotkania z obrazami Iszchana Nazariana są także fascynującym odkryciem Człowieka, artysty uformowanego przez ludzi i miejsca, które odkrywa i które stanowią tło jego twórczości. Kalejdoskop miejsc, które jak w soczewce znajdują swoje odbicie w malarskich realizacjach to tajemnicza Armenia, potężna Moskwa, przekształcająca się Polska i w końcu USA – Chicago, a od kilkunastu lat promienna słoneczna Floryda.

Życzę Państwu pięknych wzruszeń w spotkaniu z malarstwem, które odkrywa tajniki duszy artysty.

Katarzyna Napiórkowska

http://www.napiorkowska.pl/

fot.1. I. Nazarian, Święty Franciszek, 101x76,5 cm, kolekcja Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
fot.2. I. Nazarian, Powrót Syna Marnotrawnego, 101,5x117,5 cm, kolekcja Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej


Obrazy I. Nazariana w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej:
www.napiorkowska.pl/autor.php?mode=arslonga&id=457Polecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz