czwartek, 4 sierpnia 2011

Hokusai. Retrospektywa w Berlinie.


W Berlinie trwają przygotowania do dużej retrospektywnej wystawy poświęconej japońskiemu artyście - Hokusai (1760/49). Prawdopodobnie większość z nas w pierwszej chwili kojarzy twórczość Hokusai z jego najbardziej znanym drzeworytem:
"Wielka fala w Kanagawa" z cyklu "36 widoków na górę Fuji". Na wystawie w Martin-Gropius-Bau będzie można zobaczyć znacznie więcej. Do Berlina sprowadzono ponad 350 prac, wśród których zaledwie kilka nie pochodzi z Japonii.

Ekspozycja została skomponowana z prac pochodzących z wszystkich okresów twórczości artysty. Złożą się na nią słynne drzeworyty w stylu ukiyo-e, rysunki, książki ilustrowane i obrazy.
To nie lada gratka dla wielbicieli tego typu unikatów. Kuratorem wystawy jest Nagata Seiji, czołowy autorytet i znawca twórczości Hokusai. Dodajmy, że wystawę będzie można zobaczyć tylko w Berlinie i potrwa ona zaledwie kilka tygodni. To naprawdę szeroki przegląd działalności twórczej Hokusai. Rozpiętość chronologiczna eksponowanych prac to ponad 70 lat i z pewnością przekonujące świadectwo geniuszu malarza. Warto przypomnieć, że drzeworyty ukiyo-e (pejzaże, ilustracje, karykatury) mają niepodważalną pozycję w historii japońskiej sztuki. Wywarły również istotny wpływ na twórczość impresjonistów europejskich takich jak choćby Claude Monet.


Katsushika
Hokusai - tak brzmi jego pełne imię, ale w trakcie życia używał ponad trzydziestu pseudonimów m.in. Shunrō, Sōri, Taito . Dziś jest znany na całym świecie po prostu jako Hokusai. Urodził się w Honjo, dzielnicy Edo, w 1760 roku. Dzisiaj Honjo jest częścią Sumida dzielnicy Tokio. Władze miejskie w Sumida planują przeznaczyć nowe muzeum w całości twórczości Hokusai, który spędził większość swego życia w Edo. Niektóre elementy z kolekcji dzieł sztuki przeznaczonych do tego właśnie muzeum będzie można oglądać w Berlinie, przy czym wiele z nich nigdy dotąd nie opuszczało Japonii.

Na koniec mała ciekawostka. W 2000 Life Magazine przeprowadził sondaż, w którym wyłoniono grupę artystów - uznawanych powszechnie za najbardziej znaczących w historii. Hokusai znalazł się na 17 miejscu, co ciekawe, wyżej niż Picasso. Ile sondaży, tyle wyników, mimo wszystko warto uwzględnić wizytę w Martin-Gropius-Bau w sierpniowych planach urlopowych. Polecam.
Katarzyna Kucharska


Retrospektywa Hokusai
Martin-Gropius-Bau, Berlin
od 26 sierpnia do 24 października 2011


źródło: www.berlinerfestspiele.de

fot.1. Bamboo and wind blossoms, Date of origin: c. 1807-13 | Period: Hokusai, © Katsushika Hokusai Museum of Art,
fot.2. Kohada Koheiji, From the Hundred Stories series, Date of origin: c. 1831-32 | Period: Iitsu, © Katsushika Hokusai Museum of Art
fot.3. Sieboldhuis - Katsushika Hokusai (1760-1849)

www.napiorkowska.pl


Polecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz