sobota, 27 sierpnia 2011

Z kolekcji Leona WyczółkowskiegoNa wystawie w Muzeum Narodowym w Poznaniu przekonamy się, że Leon Wyczółkowski był nie tylko doskonałym malarzem, lecz także wytrawnym kolekcjonerem sztuki. Artysta oprócz obrazów gromadził również przedmioty rzemiosła artystycznego. Wiele z nich przedstawiał w swoich pracach malarskich i graficznych.

W 1921 roku Leon Wyczółkowski przekazał Muzeum Wielkopolskiemu w Poznaniu pokaźną kolekcję dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego, liczącą około 200 pozycji inwentarzowych.

Obejmowała ona przede wszystkim zbiór rzemiosła artystycznego od XV – XIX wieku, głównie wschodnich tkanin, ceramiki i brązów, ale także mebli polskich i europejskich, majoliki, kamionki i fajansów, porcelany miśnieńskiej, szkła antyczne i nowożytne, judaika, cenny zbiór grafiki polskiej i europejskiej, niezwykle znaczący zespół barwnego drzeworytu japońskiego oraz szereg dzieł malarzy polskich z 2 poł. XIX oraz przełomu XIX/XX wieku, a także własne prace artysty. Dar artysty, który pierwotnie miał trafić do Muzeum Narodowego w Krakowie wzbogacił Muzeum Wielkopolskieo wyjątkowe dla tych zbiorów pozycje.


Za zbiory ofiarowane Muzeum Wielkopolskiemu w Poznaniu Leon Wyczółkowski otrzymał od ministerstwa byłej Dzielnicy Pruskiej rekompensatę finansową i zakupił dworek w Gościeradzu k. Bydgoszczy. Malarz po przekazaniu swoich zbiorów Muzeum Wielkopolskiemu już nigdy nie gromadził cennych rzeczy. Kilka lat później opuścił na stałe Kraków i zamieszkał w Poznaniu, przy ul. Rzepeckiego 27. Mieszkał tu w okresach jesienno-zimowych, natomiast wiosnę i lato spędzał w ukochanym przez siebie Gościeradzu.

Po śmierci artysty, żona Franciszka Wyczółkowska przekazała do bydgoskiego Muzeum w 1937 roku, kolekcję liczącą 425 pozycji stanowiących dzieła tego artysty, a także wyposażenie pracowni i pamiątki osobiste.


Muzeum poznańskie eksponowało zbiory Wyczółkowskiego w ramach poszczególnych kolekcji, w całym gmachu, do 1939 roku. W czasie II wojny światowej kolekcja artysty poniosła dotkliwe straty, zaginęły prace artystów polskich, własne dzieła Wyczółkowskiego, a także wiele spośród najcenniejszych pozycji rzemiosła artystycznego.

Wystawa została przygotowana we współpracy z Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, które słynie z największej kolekcji prac swojego Patrona.


Wystawa potrwa do 2 października 2011


Fot. 1. Leon Wyczółkowski, Autoportret, materiały Muzeum Narodowe w Poznaniu
Fot. 2. Kitakawa Utamaro (1754-1806), Dyptyk z Takeshiba (fragment), 1790-1799 (?) drzeworyt barwny (nishiki-e) na papierze żeberkowym, wł. Muzeum Narodowe w Poznaniu
Fot. 3. Dzban, Persja, Dagestan(?), XVIII/XIX w., ceramika formowana na kole wł. Muzeum Narodowe w Poznaniu


Źródło: Muzeum Narodowe w Poznaniu

Alicja Wilczak

Polecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz