środa, 25 lipca 2012

Najciekawsze wystawy tego lata w Polsce


Poznań - „Tycjan – Veronese – Tiepolo” - Muzeum Narodowe w Poznaniu

Wystawa czynna do 5 sierpnia 2012

Na wystawie w Muzeum Narodowym w Poznaniu zobaczymy dzieła przedstawicieli weneckiego renesansu i manieryzmu: Tycjana, Jacopa Palmy il Vecchio, Lorenza Lotta, Paola Veronesa oraz malarzy XVIII wieku: Pietra Longhiego, Francesca Guardiego, Giambattisty Tiepola, czy znanego z działalności także w Polsce Bernarda Bellotta zwanego Canalettem.

Wystawa jest także okazją do zapoznania się z malarstwem artystów szkoły w Bergamo np.Giovana Battisty Moroniego czy Evaristo Baschenisa. Accademia Carrara w Bergamo powstała w XVIII wieku dzięki inicjatywie hrabiego Giacomo Carrara, mecenasa sztuki i kolekcjonera. Dziś Accademia gromadzi ponad 1800 dzieł sztuki malarstwa włoskiego, holenderskiego, niemieckiego oraz flamandzkiego.

Warszawa – „Sztuka wszędzie. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 1904–1944” - Zachęta Narodowa Galeria Sztuki.
Wystawa czynna do 26 sierpnia

Wystawa „Sztuka wszędzie. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 1904–1944” po raz pierwszy w tak szerokim ujęciu pokazuje zjawisko przenikania się sztuki i życia w okresie II Rzeczypospolitej. To duży projekt badawczo-historyczny pomyślany w nowoczesny sposób. Wystawa stawia pytanie, czy i jak można przywrócić zdrowe relacje między światem sztuki i produkcją przemysłową. Tak dawniej, jak i obecnie powszechne były głosy krytykujące poziom oraz jakość otoczenia, w jakim żyjemy. Zaradzić temu miałoby szerokie wprowadzanie do produkcji dobrych, oryginalnych, rodzimych projektów. Przykład obszarów o wysokiej kulturze materialnej, jak Beneluks czy Skandynawia, dowodzi nie tylko możliwości współistnienia „sztuki i życia”, ale mówi też o wymiernych skutkach takiej integracji, z których pierwszym jest podniesienie poziomu wymagań konsumenckich wobec oferty rynku.

Sopot - „Twórczość Jacka Malczewskiego ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki.” - Państwowa Galeria Sztuki
Wystawa czynna do 23 września.

"Lwowskie" obrazy Jacka Malczewskiego bardzo rzadko są pokazywane w Polsce. Lwowska Narodowa Galeria Sztuki posiada znaczną, obejmującą wszystkie okresy twórczości, kolekcję dzieł Malczewskiego. Składa się ona z 68 obrazów i szkiców oraz 18 rysunków i akwarel. Galeria Miejska we Lwowie już w 1908 r. posiadała 29 obrazów i szkiców artysty reprezentujących jego ponad trzydziestoletni wówczas dorobek. Do zbioru tego dołączone zostały prace pochodzące m.in. z kolekcji Piotra Dobrzańskiego, Ukraińskiego Muzeum Narodowego, Lubomirskich, hr. Leona Pinińskiego. Znajdują się wśród nich dzieła, takie jak: "Matka Boska" z 1874, "Poranek" z 1891 r.; prace z lat 1900 – 1910, z okresu największego rozkwitu talentu artysty: „Rycerz i muza”, "Autoportret z faunami", "Pieta", "Eloe", "Zatruta Studnia", „Portret Małgorzaty i Karola Lanckorońskich”. Chlubą galerii jest także kolekcja autoportretów artysty, spośród których trzy przedstawiają artystę jako Chrystusa: "Chrystus w Emaus", "Chrystus przed Piłatem", "Chrystus i Samarytanka".

Kraków - "Aleksander Rodczenko. Rewolucja w fotografii" - Muzeum Narodowe w Krakowie
Wystawa czynna do 19 sierpnia 2012

Muzeum Narodowe w Krakowie prezentuje wystawę fotografii Aleksandra Rodczenki - jednego z najważniejszych artystów XX wieku, głównego przedstawiciela konstruktywizmu i produktywizmu. Na wystawie "Aleksander Rodczenko. Rewolucja w fotografii" w Muzeum Narodowym w Krakowie można zobaczyć ponad trzysta prac: fotografie, kolaże, fotomontaże i grafikę użytkową, m.in. okładki magazynów, plakaty i książki. Wszystkie prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Moskiewskiego Domu Fotografii.

Kraków - „Sport w sztuce” - MOCAK
Wystawa czynna do 30 września

„Sport w sztuce' jest międzynarodową wystawą prezentującą prace kilkudziesięciu artystów i mającą ambicje ukazania jak najszerszej – zarówno od strony problemowej, jak i medialnej – interpretacji tematyki sportowej.

Sport to niezwykle ważny terapeuta, zdejmujący z człowieka męczące warstwy zwierzęcości i agresji. Wymyśliliśmy sposób na to, aby walczyć i zwyciężać, nie robiąc nikomu realnej krzywdy. Ten świat sztucznych zachowań i precyzyjnych reguł jest kopalnią symboli i świetnie nadaje się do analizowania tajnych zakamarków ludzkiej egzystencji. Nic dziwnego, że w sztuce sport pojawia się dość często i ma bardzo różne „zastosowania”.

Katarzyna Kucharska

Źródło:
www.mnp.art.pl
www.zacheta.art.pl
www.www.pgs.pl
www.muzeum.krakow.pl
www.mocak.com.pl

Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz